Informacje

Nowoczesne prepregi, jak również doskonały jakościowo klej żywiczny, czyli słowo o współczesnych zastosowaniach żywicy na dwóch wybranych przykładach

Żywica to substancja doskonale znana naszym przodkom, którzy potrafili ją w naprawdę twórczy sposób wykorzystać, dla przykładu produkując cudowną biżuterię z bursztynu. Dzisiaj wyraz żywica ma w encyklopediach o dużo bardziej rozbudowaną definicję, niż 200 lat temu, ponieważ współcześnie wytwarza się ją w sztuczny sposób.


mężczyzna rozrabia klej
Autor: Selena SA
Kleje żywiczne znajdują wiele zastosowań. Żywica nierzadko staje się składnikiem środków do przymocowywania elementów podłóg z drewna, np. klepek parkietu. Tego rodzaju produkty wybierają zatem ci, którzy wyposażają nowy dom lub np. remontują lokum w starej kamieniczce. Jednakże kleje żywiczne są też wykorzystywane do łączenia plastiku oraz betonu - polecane kleje. Dlatego będąc w hipermarkecie budowlanym należy dokładnie czytać etykiety, by kupić odpowiedni produkt.


W branży motoryzacyjnej, a szczególnie w lotnictwie potrzebne są niezwykle trwałe materiały, które będą w stanie wytrzymać działanie dużych sił. Równocześnie konstruktorom czasem zależy także na tym, żeby taki prefabrykat był dosyć plastyczny. Tak wygórowane wymagania klientów mogą spełnić tylko produkty doskonałej jakości, a wśród nich z pewnością znajdują się prepregi z naszej firmy. Chociaż na zdjęciach mogą one wyglądać np. niczym zwykłe płótno, to jednak stają się częściami składowymi aut oraz samolotów. Należy koniecznie podkreślić, że prepregi też zawierają w swym składzie żywicę, która w znaczący sposób wpływa na cechy tego produktu.


Odkrycie syntetycznej żywicy miało dla światowego przemysłu istotne znaczenie. Zbieranie żywicy drzewnej to pracochłonne zajęcie, więc ten fakt z pewnością wpłynąłby na cenę konkretnych produktów. Tymczasem, jak zauważyliśmy, zapotrzebowanie na takie substancje jest obecnie dosyć duże.

jak rozkręcić biznes?