Informacje

W jaki sposób szukać pracy?

Najpewniej będzie wypatrywać pracy za granicą będąc w Polsce. Pewnym podejściem na poszukiwanie zatrudnienia za granicą, a przy tym efektywnym zwłaszcza w przypadku specjalistów oraz wykwalifikowanych pracobiorców fizycznych, jest wysyłanie odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczane w najbardziej popularnych za granicą portalach z anonsami o pracę.


Tak samo jak w naszym kraju, na posady wymagające specjalistycznej erudycji a także gruntownego doświadczenia zawodowego tok rekrutacji może potrwać parę tygodni.


W przypadku większości krajów europejskich w celu odbycia kwalifikacyjnej rozmowy tańsze więc mogą okazać się podróże z mieszkania od parotygodniowego pobytu za granicą - na Jober znajdziesz oferty pracy za granicą, w czasie jakiego byśmy nie pracowali. Drugim dogodnym rozwiązaniem będzie rejestracja własnego CV w bazach paru pewnych oraz legalnie działających w Polsce agencji pośrednictwa pracy za granicą. W razie takiej agencji zawsze trzeba przetestować, czy agencja posiada certyfikat - można tutaj znaleźć - o wpisaniu do indeksu agencji zatrudnienia.


certyfikat
Autor: Claus Günther
Źródło: http://www.flickr.com


Naturalnie obecność anonsu o pracę nawet na najprzyzwoiciej moderowanym zagranicznym portalu nie wyłącza możliwości, iż w rzeczywistości konkretna propozycja jest znacznie mniej interesująca, niżby to wypływało z jej opisu w ogłoszeniu, natomiast chlebodawca jest nierzetelny bądź nawet próbuje wyszachrować jakąś opłatę, tak samo jak bywa to i w Polsce. Jeżeli po posłaniu dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na określoną ofertę zostaliśmy przywołani na rozmowę kwalifikacyjną czy poproszeni o podesłanie dodatkowych poświadczeń, należałoby upewnić się, iż mamy do czynienia z rzetelną firmą jak też chlebodawcą.
Sprawdźmy jej adres oraz czy firma widnieje w indeksach firm danego kraju; poszukajmy także wpisów na forach www o tym, jak ta firma traktuje pracobiorców, etc. praca za granicą powinna być sprawdzona.

jak rozkręcić biznes?