Akcje wielkich spółek, czyli jak zostać właścicielem cząstki majątku najpotężniejszych spółek akcyjnych w kraju i za granicą.

Praktycznie każdy z nas marzył czy też ciągle marzy o byciu właścicielem wielkiej firmy, która będzie obracała kapitałem na poziomie miliardów euro. Na nasze nieszczęście jest to wyjątkowo skomplikowane zadanie, niestety nie każdy z nas zostanie genialnym biznesmenem, aczkolwiek praktycznie każdy z nas ma możliwość nabyć akcje najpotężniejszych spółek. Jednak wróćmy do początku. Czym w ogóle są akcje? Każda spółka akcyjna jest w posiadaniu akcjonariuszy, czyli posiadaczy akcji.

Giełda

Autor: NewConncet.info
Źródło: http://www.newconnect.info
Oczywiście nie znaczy to, że z małą ilością akcji będziemy w stanie zdecydować o losach danej spółki. Będziemy za to mogli generować przychody związane z jej pozycją na rynku. Podobnie jak możemy stracić.

Przedstawiany tekst całkowicie Cię wciągnął? Jeśli tak, to zafascynuje Cię także pomocna witryna (https://www.workservice.pl/praca/monter/gdansk/), która posiada podobne informacje.

Największe globalne indeksy.

Sytuacja różnych indeksów jest bardzo dynamiczna. Zmiany następują w zasadzie codziennie. Obecnie o globalnych rynkach decyduje to, co wydarzy się w Chinach czy też Grecji. Ostatnio chińskie indeksy zanotowały kilka punktów a Grecja wydaje się, że jest na dobrej drodze do opracowania kompromisu z wierzycielami. To wszystko powoduje, że ceny spółek ponownie idą ku górze. Jednakże indeksy do tej pory straciły bardzo dużo, co dało możliwość znalezienia multum okazji.

Na giełdzie

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Największe chińskie spółki wykupują konkurencję, z giełdy znikło więcej niż 3 biliardy dolarów. Ciężko stwierdzić czy drobne wzrosty zapewnią odbicie czy też wartości wkrótce ponownie zejdą w dół. Rynek jest o krok od ogólnej paniki, niektórzy zaczynają mówić nawet o krachu. Dodatkowo chiński rząd podgrzewa sytuację wprowadzając zakaz sprzedawania akcji.

Sytuacja na polskich indeksach.

Nasz rodzimy rząd również nie daje spać spokojnie głosząc wyprzedaż wielkich spółek. Według polityków PiS, spółki zarówno PKO BP, jaki PZU i PGE są „niebezpieczne” dla Polski. Takie zapowiedzi może wprowadzić nerwowość, przez to ceny być może staną się nieregularne. Fakt jest taki, że na zmiany pośród wielkich jak i mniejszych spółek wpływa sytuacja w konkretnych krajach, zapowiedzi polityków, czy chociażby sytuacje losowe, jak niedawna śmierć najbogatszego Polaka – Jana Kulczyka.