Aluminium anodowane – czym się charakteryzuje i jakie są jego fundamentalne zalety?

Anodowanie jest coraz częściej stosowaną teraz metodą obrabiania tworzyw. Do powszechnie stosowanych materiałów należy w tym wypadku aluminium. Czym charakteryzuje się anodowane aluminium i jakie plusy wiążą się z przeprowadzaniem anodowania?

Aluminium
Po pierwsze anodowanie, inaczej nazywane anodowym oksydowaniem, służy elektrolitycznemu utworzeniu na powierzchni określonego tworzywa powłoki tlenku glinu. Stosowany jest do tego roztwór kwasu siarkowego, chromowego bądź szczawiowego, jednakże przede wszystkim wykorzystywany jest kwas siarkowy. By zrealizować cały proces, potrzebny będzie poza tym dostęp do prądu stałego i wrząca woda bądź pasywator, stosowany do uszczelnienia metalu. Anodowanie aluminium związane jest z wieloma zaletami, a pierwszą z nich jest wzrost wytrzymałości na korozję, co zarazem umożliwia zachować nietknięty wygląd powierzchni. Ponadto aluminium anodowane w najwyższej mierze realizuje rygorystyczne warunki sanitarne, ponieważ dzięki właściwemu zadbaniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje brudu. Anodowanie wielokrotnie wykorzystuje się również w celach dekoracyjnych.

Przeważnie utworzona powłoka jest w kolorze naturalnym, w razie potrzeby można uzyskać barwy o głębokim nasyceniu i świetnej trwałości, wykorzystując do tego proces barwienia elektrolitycznego. Wyróżnia się kilka rodzajów anodowania, a dokładniej anodowanie typu I, II i III, a także anodowanie mikroplazmatyczne . Dwa pierwsze typy anodowania można przeprowadzać w domu, do kolejnych niezbędne są już odpowiednie warunki. Zawsze jednak warto jest zwrócić się z tym do fachowców, by cały proces zachodził zgodnie z założeniami, a tworzywo zostało pokryte równą powłoką tlenku i nie pojawiły się nieładne przebarwienia. etykiety zobacz stronę rathgeber.pl

Jeżeli zatem chciałbyś poprawić materiały ogniotrwałe materiału przed korozją lub podnieść walory estetyczne, musisz poddać go procesowi anodowania. Anodowanie jest dużo korzystniejszym procesem w stosunku do malowania proszkowego, ponieważ daje większą wytrzymałość na ścieranie, jest tańsze oraz nietoksyczne, więc nie zagraża środowisku, o które należy dbać. Oprócz tego zapewnia dobrą stabilność koloru i stabilność chemiczną, a dodatkowo nie powiększa wagi materiału.