Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością – czym się dzisiaj zajmuje i jakie są jego podstawowe obowiązki?

Jakość ma dzisiaj ogromne znaczenie. Każdy konsument pragnie prawidłowo inwestować swoje środki i oczekuje od produktów i usług najwyższej jakości.

audyt na magazynie

Autor: Texas State Library and Archives Commission
Źródło: http://www.flickr.com

Firmy doskonale zdają sobie z tego faktu sprawę i wiedzą, że to właśnie oferowana przez nich jakość decyduje o ilości klientów, których są w stanie zainteresować swoją propozycją. Właśnie z tego względu, coraz więcej firm funkcjonujących na nowoczesnym rynku wprowadza do własnej działalności systemy zarządzania > systemy zarządzania środowiskowego jakością, które jak sama nazwa wskazuje, mają zagwarantować że oferowane produkty oraz realizowane usługi są naprawdę najlepsze. Systemy tego rodzaju są objęte normą ustaloną przez ISO (-> zobacz informacje). Naturalnie, system zarządzania jakością, podobnie jak każdy system tego rodzaju, musi zostać objęty audytem, który skontroluje czy jego mechanizm pracuje bez problemu. Audytor (więcej w temacie) wewnętrzny systemu zarządzania jakością nie może wobec tego narzekać na brak pracy i coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług takich fachowców. Bardzo dużym zainteresowaniem wyróżniają się specjalne szkolenia, które przygotowują uczestników do roli audytorów wewnętrznych systemów jakości.
Audytor sprawdza głównie czy wykorzystywany w danej firmie system jest zgodny z normą ISO i zasługuje na dostanie odpowiedniego certyfikatu. Sam system bazuje w istotnej mierze na odpowiedzialności, którą na swoich barkach powinno dźwigać kierownictwo danej firmy. Ponadto, ważne jest także możliwie jak najbardziej odpowiedzialne planowanie rozdysponowania posiadanych zasobów i sprawdzanie czy konsumenci są faktycznie usatysfakcjonowani ze współpracy z firmą.

Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością szkolenie to atrakcyjna pozycja w CV, z tego powodu z całą pewnością warto jest zastanowić się nad uczestniczeniem w tego rodzaju szkoleniach. ISO wymaga także, aby w ramach systemu zarządzania jakością firmy przez cały czas powinny dążyć do ulepszania oferowanych usług oraz artykułów (sprawdź przykłady). Obecne coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie tego systemu, w trosce o jakość swojej oferty oraz zadowolenie konsumentów. Naturalnie dla klientów jest to jak najbardziej korzystna tendencja.