Badania geotechniczne – kiedy są potrzebne oraz z jakiego powodu wypada je wykonać?

Badania geotechniczne to rodzaj badań gruntu, które robi się przed postawieniem jakiejś nieruchomości, przykładowo przed pobudowaniem domu jednorodzinnego. Ich stworzenie jest tak właściwie potrzebne, bowiem zezwala na uniknięcie wielu sporych problemów, jakie mogą pojawić się już w czasie użytkowania domu, takich jak pękające ściany lub zapadające się fundamenty.

Zbudowanie budynku na nieznanym gruncie może na stałe wpłynąć na konstrukcję domu, nie zawsze wolno to później naprawić, wskutek tego pamiętaj, iż przed zapoczątkowaniem jakiejkolwiek budowy należy zrealizować kompetentne badania geotechniczne.

grunt budowlany

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie gruntu pod budowę najlepiej zlecić doświadczonemu fachowcowi, który przy użyciu właściwych procedur i sprzętu dokona fachowe badanie. Szukasz sprawdzonego specjalisty, zajrzyj tu: pracownia geotechniczna Geo Paretners. W toku takiego badania w wielu przypadkach robi się wiercenie – wiercenia geotermalne, sondowanie, bierze się także próbki gruntu i wody, następnie dokonuje się głębokiej analizy realizowanej w laboratorium. Po wykonaniu badania gruntu otrzymuje się specyfikację techniczną, jaka zawiera takie ważkie dane, jak na przykład rodzaj gruntów, które przebiegają na podłożu działki, ich parametry geotechniczne, wiedzę na temat tego, które grunty są nośne, a jakie nie czy też dane dotyczące głębokości wód gruntowych. W specyfikacji technicznej najczęściej znajdują się także zalecenia oraz wnioski połączone z skonstruowanymi badaniami.

sprzęt budowlany
Nowinką jest to, że tak właściwie badanie vss nie jest żądane przez prawo, chociaż niekiedy projekt budowlany musi mieścić informacje związane z badaniami geologiczno-inżynierskimi. Mało tego jak już najpierw nadmieniliśmy stworzenie badań gruntu bezspornie wyjdzie Ci na dobre i wspomoże uniknąć w przyszłości ciężkich i także niesłychanie sporych konsekwencji wynikających z wybudowania budowli na nieodpowiednim gruncie. W związku z tym przed zapoczątkowaniem budowy zdecyduj się na wypożyczenie specjalisty i polecenie mu badań geotechnicznych. Sprawdź profesjonalna obsługa geotechniczna budowy i zleć usługę fachowcom.