Co oznacza FSC?

Lasy są ważne dla życia ludzi i zwierząt, jednocześnie nieustannie rośnie popyt drewno. Dlatego jeśli chcemy utrzymać istniejące na świecie obszary leśne, trzeba nimi odpowiednio gospodarować.

wygląd

Autor: Waldemar Jan
Źródło: http://www.flickr.com
new balance

Autor: Bharat Rawail
Źródło: http://www.flickr.com

Certyfikacja FSC zobacz czym jest certyfikacja fsc to znak ekologiczny jaki otrzymuje drewno ze zrównoważonych gospodarstw leśnych. FSC, a dokładniej Forest Stewardship Council® jest międzynarodową organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się angażowaniem w gospodarowanie lasami w sposób zrównoważony.

Gdy będziesz zdania, że umieszczone w tym tekście informacje są warte uwagi, sprawdź ponadto szczegółowe informacje. Odnajdziesz tam tak samo przydatne dane.

Główna siedziba Forest Stewardship Council® znajduje się w Bonn, jednakże organizacja reprezentowana jest przez grupy narodowe w 43 krajach. Standardy Forest Stewardship Council® mają za cel utrzymać lasy mieszane w stanie naturalnym. Zgodnie z tymi standardami w lesie rosnąć powinny rodzime gatunki drzew, muszą znajdować się w nich młode jak i stare drzewa, ale również te obumarłe oferujące warunki do życia zwierząt, a poza tym można wycinać tylko tyle drzew ile w sposób naturalny jest w stanie odrosnąć.

Forest Stewardship Council® udziela dwóch typów certyfikacji: FSC FM (Certyfikat gospodarki leśnej) jest przeznaczony dla właścicieli oraz zarządców obszarów leśnych, natomiast FSC FSC Chain-of-Custody (certyfikat kontroli Pochodzenia) dla innych przedsiębiorstw –

Produkty wykonane z drzewa certyfikowanego FSC dzieli się na rodzaje w zależności od wykorzystania drewna i przyznaje im właściwe etykiety – etykietę FSC 100% (otrzymują ją produkty, które są w 100% wykonane z drewna FSC); etykietę FSC Mix (przyznaje się ją produktom, które wykonano z drewna FSC oraz drewna pochodzącego z kontrolowanych źródeł lub z recyklingu); etykietę FSC Recycling (oznacza się nią produkty, jakie powstały wyłącznie z drewna uzyskanego z recyklingu). Surowym wytycznym podlega również obróbka takiego drewna, dzięki czemu drewno ekologiczne ze znakiem FSC nie będzie mieszane z drzewem z nielegalnych źródeł.