Co roku musimy rozliczać się z fiskusem. Sprawdź jak zrobić to sprawnie i bez problemów

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie na podstawie tworzonej przez pracodawcę listy płac. Jej przygotowaniem zajmuje się zwykle kadrowa lub księgowa, przy czym lista ta uwzględnia wszystkie konieczne do pobrania składki na ubezpieczenia, jak również zaliczkę na podatek.

Zaliczka jest pobierana z góry i może się zdarzyć, że pod koniec roku pracownik miał pobrane więcej

zobacz więcej

Autor: Abdulla Al Muhairi
Źródło: http://www.flickr.com

pieniędzy niż należy, jednakże w tych okolicznościach może liczyć na ewentualny zwrot z chwilą kiedy będzie się rozliczać z US. Każdego roku do 30 kwietnia każda osoba fizyczna pozyskująca dochody czy to w formie wynagrodzenia czy renty, lub też z innych tytułów ma obowiązek się rozliczyć. Pracodawca lub inny płatnik składek wysyła pracownikowi, bądź odbiorcy pieniędzy z początkiem roku pit, za pomocą którego ten drugi ma możliwość rozliczyć się z US. Rozliczenie nie jest skomplikowane o ile mamy stałą wypłatę co miesiąc i to z konkretnego źródła dochodów. Niejednokrotnie jednak sytuacja jest bardziej zagmatwana – rozliczamy się z umowy o pracę, dodatkowo z umowy o zlecenie albo pobieramy zasiłek czy dodatkowe stypendium. Czasem też dostajemy dodatki, które także musowo uwzględnić w PIT, albo pobieramy dodatkowo rentę. Wówczas, aby bezproblemowo rozliczyć się warto zastosować odpowiedni program, który bez problemu ściągniemy z internetu.

Jeżeli chodzi o pit program do pobrania znajdziemy nie tylko na stronie US, ale również na wielu innych portalach poświęconych tematyce finansowej czy społecznej. Korzystanie z takiego programu jest bardzo wygodne, bowiem wystarczy tylko wpisać wymagane informacje w wyznaczone miejsca, natomiast program samoczynnie podliczy nasz podatek (zobacz dofinansowanie dla firm).

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www posiada jedynie potrzebne fakty, które zapewne Ci się przydadzą. Sprawdź nas i zobacz, że należałoby go odwiedzić.

Jeśli więc poprawnie uzupełnimy wszystkie dane w rozliczeniu nie powinno być błędów. Gdyby natomiast coś poszło nie tak i wymagana będzie korekta, także za pomocą omawianego programu możliwe będzie jej dokonanie.

Wysłanie PIT przez internet jest nie tylko prostszą, ale szybszą metodą na zrealizowanie tego obowiązku (jest to również opcja aby odpisać ważną kwotę na OPP – Dodatkowo szybciej otrzymujemy należny zwrot, jako że urząd także może w ten sposób dokonać szybszego rozliczenia z nami. Stąd też warto wypełniać PIT z wykorzystaniem dedykowanych programów online, które są bezpłatne.