Co to jest lokata oszczędnościowa?

Obecnie prawie wszyscy posiadamy konto w banku w różnych bankach, większych, mniejszych i średnich. Dobór placówki bankowej jest uzależniony naturalnie od naszych wymogów. Pierwsze konto w banku zakładamy w większości wypadków w momencie uzyskania pierwszego wynagrodzenia stałego.

Skarbonka

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
W większości wypadków zakładamy ROR. Co zapobiegliwsi rodziciele zakładają konta dla młodzieży, aby nauczyć swoje latorośle kontroli nad wydatkami. Dla banku jest to okazja do udzielania edukacji ekonomicznej, jak także do przyzwyczajenia początkującego klienta do tego rodzaju usług.

Nie jest to jednakże jedyny produkt finansowy proponowany przez banki. Jedną z mniej cenionych (głównie przez odbiorców indywidualnych) propozycji banków jest lokata, a więc instrument finansowy w którym klient banku oddaje instytucji na określony okres (dla przykładu kwartał, miesiąc, rok) osobiste pieniążki, w zamian za odsetki które klient dostaje po czasie na który zawarta została lokata.

Krótko mówiąc, klient banku użycza bankowi pożyczki na sprecyzowany czas, za co otrzymuje zapłatę w formie odsetek. To czy będzie to dla nas lokata bezstratna jest uzależnione od kilku czynników – po największej części od wielkości oprocentowania, długości lokaty i stanu inflacji. Niezłym rozwiązaniem jest stałe oprocentowanie, bowiem daje ono klientowi banku pewność, iż oprocentowanie nie zmieni się w trakcie trwania umowy. Pozwala to po pierwsze swobodniej podjąć decyzję o założeniu lokaty, a po wtóre zabezpiecza nas przed niekorzystnymi wahaniami stóp procentowych NBP.

Dolary

Autor: knowmadic news
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym czynnikiem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób naliczania procentów, czyli ich kapitalizacji. Interesującą propozycją bankową jest tak zwana lokata bezkarna – http://www.wybierarka.pl/lokaty/bgz-optima/lokata-bezkarna/712_685 – którą charakteryzuje: krótko terminowość, stałość oprocentowania (czterech procent w skali roku), oraz – jak nazwa podkreśla – możność bezkarnego zerwania lokaty z gwarancją otrzymania wypracowanych procentów.

Nadzwyczaj pomocne w analizie lokat bądź jakichkolwiek innych produktów bankowych są rankingi lokat publikowane przez serwisy finansowe znacznych opiniotwórczych pism takich jak Rzeczpospolita, lub uznanych portali finansowych w internecie. Z pewnością by inwestycja przyniosła zysk trzeba jej – jak roślince – poświecić trochę czasu.