Czym jest franczyza aptek? Jak to wygląda w praktyce? Co należy wiedzieć?

Franczyza w naszej kraju to tak naprawdę każda forma działania pojedynczego podmiotu na podstawie innego pomysłu na biznes. W branży aptecznej tego typu sytuacja wygląda dość identycznie, choć w sumie jesteśmy w stanie przyznać, że istnieją dwa typy franczyz. Jedna z nich jest bardziej odpowiednia dla funkcjonujących już aptek, następna natomiast jest najlepsza dla inwestorów. Franczyza apteczna dla nowych podmiotów zbliżona jest bardzo do tej standardowej definicji takiego rodzajów współpracy.

Dzieje się tak, bo właśnie w tego rodzaju wariancie franczyzodawca przekazuje swoją całą wiedzę o budowie, wdrożeniu oraz zarządzeniu apteką. To sprawia, że jest w stanie przygotować franczyzobiorcę do dobrego wykonywania zadań w sieci przy pomocy wielu wstępnych szkoleń. Ukazujący się w branży inwestorzy, jako franczyzobiorcy akceptują chętnie gwarantowany przez franczyzobiorcę operacyjny controlling funkcjonowania apteki- franczyza aptek. Bardziej chętnie także mogą zaakceptować opłaty, gdyż w zamian możemy skorzystać z bardzo pomocnego oraz bogatego know-how franczyzobiorcy.
apteka, półki z lekami

Autor: weisserstier
Źródło: http://www.flickr.com
Franczyza apteki dla funkcjonujących już aptek się zmieniła. Stało się tak przez brak zaakceptowania przez farmaceutów czynności kontrollingowych, ale i standardowego modelu apteki do zadań, które znajdują się w sieci. To sprawiło, że taki model musiał się zmieniać, złagodzono tak więc pewne cechy. To sprawiło ostatecznie, że była w stanie skoncentrować się rzeczywiście na konsolidacji w miarę spójnej polityki, po pierwsze zakupowej, z drugiej promocyjnej. To spowodowało, iż mogła być stworzona grupa zakupowa aptek. Z niej możemy wyróżnić trzy najbardziej niezbędne poziomy- http://nowafarmacja.com.pl/O-grupie-7.htmlidowana. Koncentruje się na prowadzeniu polityki, jaka odnosi się do kontraktowania zakupów u określonych hurtowników.

Następny typ to grupa zakupowa – rozproszona. Koncentruje się jedynie nad polityką zakupową, lecz również konieczny jest marketing przygotowany do pacjentów. Ostatni z nich to grupa zakupowa-otwarta. To platforma handlowa, gwarantuje dostęp do stworzonych warunków oraz kontraktów zakupowych, bez konieczni wypełniania różnorodnych pozostałych warunków, np. zakupowych. Jak więc widzimy, franczyza apteki to nie jest ustalony jeden model, bo do wyboru jest kilka opcji. Najlepiej nad każdą z nich się zastanowić.