Czym jest odlewnictwo oraz wyżarzanie – użyteczne wiadomości

Odlewnictwo to technika, jaka pozwala na produkcję wyrobów metalowych, czyli inaczej mówiąc odlewów. Wytwarzanie i robienie wyrobów metalowych polega na przyznaniu im dobrego kształtu, wielkości i struktury. Z tej przyczyny w odlewnictwie stosuje się rozliczne formy odlewnicze. Forma ta wypełniana jest metalem w stanie ciekłym, jaki następnie tężeje. Dziś na polskim rynku istnieje mnogość firm i przedsiębiorstw, jakie profesjonalnie zajmują się odlewnictwem.

odlewnictwo

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy takie w wielu przypadkach oferują także odlewnictwo aluminium. Dzięki poddaniu metali stosownym zabiegom cieplnym, wolno wywrzeć wpływ na metamorfozę ich struktury. Obróbkę cieplną można w dzisiejszych czasach podzielić na rozmaite rodzaje, wyróżniamy bowiem obróbkę cieplną zwyczajną, cieplno-mechaniczną bądź cieplno-chemiczną. Do tego w nowoczesnych czasach wykorzystuje się też obróbkę cieplno-magnetyczną. Wyżarzanie też jest pewnym zabiegiem obróbki cieplnej. Bezspornie pożądane byłoby dowiedzieć się na czym dokładnie polega wyżarzanie i w jaki sposób zachodzi ów zabieg.

odlewnia

Otóż, wyżarzanie polega na nagrzaniu metalu do należytej temperatury. Potem następuje wygrzanie w tej temperaturze oraz ostudzenie metalu do temperatury otoczenia. Wyżarzanie można wykorzystywać dzisiaj w wielu różnych celach, między innymi używa się go do zmieniania struktury metalu, zmiany cech materiałowych lub fizycznych, oraz również do zmiękczania stali przed tokiem walcowania na zimno. Mało tego wyżarzanie stosuje się również do efektywnego likwidowania naprężeń materiałowych. Wyżarzanie może być wykonywane na rozmaite sposoby, w zależności od tego, który cel chcemy osiągnąć.

Obecnie wyróżniamy multum rodzajów wyżarzania, między innymi wyżarzanie odprężające, pełne, jasne, wyżarzanie płomieniem czy też wyżarzanie do optymalnej miękkości. Mało tego wyróżnia się również normalizowanie, rekrystalizację oraz grafityzację. Pożądane byłoby szczegółowiej poznać się z różnymi metodami wyżarzania. Biegłe i doświadczone firmy nieraz wykorzystują wszystkie metody wyżarzania, dzięki czemu obszar ich działania jest znacznie większy.