Czym jest układ load balancer na czym polega ta dzisiejsza technika?

Load balancer, to inaczej równoważenie obciążenia, to znaczy adres IP w sieci, który rozgranicza ruch pomiędzy adresami pojedynczych usług. Tak więc mówiąc skrótowo, load balancer zezwala rozwiać obciążenie między parę różnorodnych pecetów, dysków, połączeń sieciowych lub innych zasobów. Równoważenie obciążenia zezwala na wyższą, optymalną i bezawaryjną pracę na N-aplikacjach, jakie mieszczą się na bliźniaczych M-serwerach.

Serwerownia

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Działa to na zwiększenie niezawodności, wobec tego load balancer to technika, jaka jest teraz coraz częściej i coraz chętniej użytkowana na wielką skalę. Zastosowanie równoważenia obciążenia jest teraz niezwykle duże, między innymi load balancer znajduje użycie wtedy, gdy zapewniamy obsługę poszczególnej usługi przez wiele rozmaitych serwerów – czytaj o load balancer.

Systemy obciążenia są również użytkowane na dużych sieciach IRC, popularnych stronach WEB, serwerach DNS, NNTP oraz wielu innych. Mało tego load balancer wspaniale sprawdza się także w obsłudze baz danych. To ledwo kilka zastosowań tego współczesnego, pożytecznego systemu, jednak jest on używany jeszcze w wielu innych sferach.

Istnieje parę alternatywnych procedur równoważenia obciążenia, takich jak round robin DNS bądź delegowanie DNS.

Niniejszy wpis ma ciekawe dane na prezentowany wątek – jeżeli chcesz uzyskać więcej wpisów, to odwiedź witrynę, która opisuje zbliżone problemy.

Ta pierwsza procedura polega na połączeniu wielu adresów internetowych z jedną, rzeczową domeną internetową. Technika ta przynosi sposobność dostępu do wielu rozmaitych serwerów.

Druga strategia, inaczej delegowanie DNS, to znacznie bardziej efektywna technika równoważenia obciążenia, która polega na wysyłaniu danej strony internetowej jako subdomeny, jaka jest obsługiwana poprzez te same serwisy, które zajmują się obsługiwaniem samej witryny internetowej. Możemy wyróżnić jeszcze parę innych procedur równoważenia obciążenia, przykładowo Request Counting. Posiadamy więc teraz nieskomplikowany dostęp do rozmaitych sprawnych rozwiązań technologicznych.