Darmowa matura skierowana dla pełnoletnich.

Egzamin dojrzałości nigdy nie był i wciąż nie jest obowiązkiem, możemy ukończyć liceum nie przystępując do niego. Poza tym, w szkołach zawodowych wcale nie mamy szansy przystąpić do matury. Jako młodzi ludzie, często cieszymy się z takiego biegu sprawy – mniej nauki więcej wolności. Jednak dorosłe życie weryfikuje nasze kroki – niekiedy okazuje się, że brak wyższego stopnia zamyka nam opcję karierę w pracy. Jednak nic straconego! Istnieją szkoły dla dorosłych, w których zazwyczaj oferowana jest bezpłatna nauka. Lecz jakie są warunki przyjęcia i czy każdy ma szansę tam pójść?

Zarówno przy placówkach publicznych jak i w sektorze prywatnym, możemy znaleźć szkoły dla dorosłych, w których oferowana jest bezpłatna nauka – . Tak jak w pierwszym przypadku nikogo to nie zaskakuje, tak drugi wzbudza podejrzenia, jednak niesłusznie. Komercyjne szkoły dla dorosłych mają bowiem zawarte z państwem kontrakty, które upodabniają placówkę do tej publicznej – uczniowie, muszą spełniać szereg kryteriów (frekwencja, zachowanie) aby móc otrzymać promocję do następnej klasy. Z drugiej strony sama szkoła, żeby nadal móc funkcjonować jako bezpłatna, musi to od nich koniecznie egzekwować.

matura

Autor: Alba Estévez G.
Źródło: http://www.flickr.com
Chciałbyś przystąpić do szkoły dla dorosłych i zdać w końcu wymarzoną maturę? Nic łatwiejszego. Nie potrzebna jest żadna, skomplikowana biurokracja, potrzebny jest odpis świadectwa z poprzedniej klasy, aktualne zdjęcia itd. Jedynym, co może cię ograniczyć jest limit miejsc – osoby są przyjmowane według porządku aplikacji, z tego powodu kto pierwszy, ten lepszy. Ale nie można się poddawać jeżeli nie wystarczyło dla nas miejsca, bowiem zazwyczaj szkoły dla dorosłych rekrutują tak samo na semestr letni jak i na zimowy. Dodatkowo, jeśli byłeś w liceum wcześniej, jednak nie uzyskałeś promocji, nie musisz swej nauki zaczynać od początku, po prostu idziesz do niezaliczonej klasy. dodatkowo, możesz wybrać się wyłącznie na kursy przygotowujące do matury jeżeli jej jeszcze nie ukończyłeś i przystąpić do niej na wiosnę. Jest to najlepsza alternatywa dla osób, które posiadają średnie wykształcenie, jednak z jakiegoś powodu nie ukończyły egzaminu maturalnego.

Szkoły dla dorosłych to najlepsza alternatywa dla tych wszystkich, którzy z jakiejś przyczyny w swym życiu przerwali kształcenie. Bezpłatna nauka w nich oferowana pozwala wyrównać szanse – taką samą opcję wyższego kształcenia posiadają zarówno majętne jak i ubogie osoby – .