Do czego przydaje się autoklaw? W jakich sytuacjach znajduje zastosowanie? Czy powinno się go posiadać w domu?

Czym tak naprawdę jest i do czego służy autoklaw? Wie o tym z pewnością dobrze każdy dentysta, ponieważ używany jest powszechnie w branży stomatologicznej. Dla większości z nas nie jest to jednak tak oczywiste, a gdy musimy wybrać odpowiedni autoklaw to mogą pojawić się trudności. Na jakie rzeczy więc zwracać uwagę w czasie wyboru?

autoklawy

Autor: Veganbaking.net
Źródło: http://www.flickr.com
Autoklaw w pracy codziennej

Pierwszą z kwestii jest sprawdzenie, jak wygląda zapis danych w wybranym przez nas modelu. Nowoczesne modele pozwalają na archiwizowanie ich na karcie SD. Oczywiście, takie dane można bez trudu przerzucić z karty na dysk komputera. Standardowe autoklawy drukują informacje na temat sterylizacji, co jest związane z koniecznością gromadzenia dużej ilości wydruków, jakie niestety łatwo mogą wyblaknąć. Z bogatą ofertą zapoznasz się na stronie

Rozwiązaniem będzie zrobienie kopii tych wydruków, lecz to niestety kolejna praca. Bardziej wygodnym więc, a do tego całkiem skutecznym sposobem jest zapis cyfrowy. Przy wyborze autoklawu nie powinniśmy także zapominać o procesie demineralizacji. Jak wiadomo, do sterylizowania koniecznie trzeba używać wody destylowanej, w odmiennym razie od razy po skończonym cyklu we wnętrzu takiego sprzętu oraz na narzędziach, będzie widoczny osad. Mamy więc do wyboru autoklawy, w jakich trzeba samemu zatroszczyć się o właściwy poziom wody w pojemniku, a także takie, jakie są wyposażone w demineralizator. Pierwszy ze sposobów, czyli manualne napełnianie zbiornika, wymaga sprawdzania poziomu wody – czystej, jak i brudnej. Autoklaw powie nam, które czynności wykonać w danym momencie.

Często pojedyncze napełnienie zbiornika jest wystarczające na cztery cykle sterylizacji, ponieważ zmieści się tam około czterech litrów wody. O czym warto pamiętać! Podczas uzupełniania zbiornika wody czystej najkorzystniej od razu spuszczać wodę brudną, aby tej pracy za często nie powtarzać. Jednak, jeżeli mamy taką sposobność, to lepszym oraz bardziej wygodnym sposobem będzie autoklaw wyposażony w demineralizator.

Tego typu rozwiązanie wymaga wcześniejszego dostosowania gabinetu, ale warto to zrobić. Tam, gdzie będzie znajdował się autoklaw powinniśmy utworzyć podłączenie wody sieciowej oraz instalację odpływową. Przez to demineralizacja będzie odbywać się automatycznie, ponieważ woda sama pobiera się z sieci, przepływa przez tak zwany filtr osmozy, po czym jest dobra do sterylizacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij sprzęt (sprawdź koniecznie – Lab Empire) do gabinetów medycznych