Gdy oczekujesz porady radcy prawnego

Unieważnienie związku małżeńskiego? Sprawa karna w sądzie? A może niesumienny kontrahent? Do której z osób świadczących pomoc prawną należy zgłosić się w owych przypadkach: adwokata czy radcy prawnego? Czym się różni sędzia od prokuratora, wie przeważnie każdy. Z odróżnieniem adwokata od radcy, jest już jednak nieco trudniej. Nic w tym dziwnego, albowiem w ostatnich latach dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między dwoma zawodami.

radca prawny

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo iż radca prawny jest zawodem popularnym, to w Polsce jest wyjątkowo niska świadomość zakresu pracy w tej profesji. Często bywa mylnie postrzegany jako doradca prawny, który nie bierze udziału w bezpośrednich sprawach. Obecnie uprawnienia radców i adwokatów w zasadzie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.

Praca radcy prawnego opiera się zasadniczo na udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu opinii prawnych oraz projektów akt prawnych (radca prawny (http://www.ehsbiznespartner.pl/operat-wodnoprawny-bydgoszcz/) we Wrocławiu). Należy mieć jednak na uwadze, iż w przypadku sądów, sprawa ma się inaczej niż u adwokata. Radca prawny nie może reprezentować oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest podstawowa różnica, która dzieli te dwa zawody.

Jak wybrać najlepszą kancelarię adwokacką? Wybór adwokata jeszcze niedawno nie był prosty. Zazwyczaj był on polecany przez przyjaciół, współpracowników lub rodzinę. Dziś, każda kancelaria ma założoną stronę internetową, dzięki której możemy poznać jej specjalizację i zakres usług. Pamiętając o tym, poszukiwania należy zacząć od wybrania interesującej nas kancelarii prawnej, a dopiero później powinien nas zainteresować radca prawny. Godne uwagi są przede wszystkim kancelarie duże, prowadzące działalność od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i dbają o swojego klienta.

prawo

Coraz częściej mówi się o połączeniu obydwu zawodów w jeden. Gdyż Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie w którym mamy do czynienia z takim dualizmem zawodów prawniczych.

Zaintrygował Cię przeczytany tekst? Jeśli tak, to zapewne przypadnie Ci do gustu też bieżący tekst, który zaprezentowaliśmy w linku poniżej.

W innych państw występuje zazwyczaj jeden zawód. Dlatego też w Polsce rozpoczęły się już prace nad ich połączeniem. Czy coś wyniknie z tych rozmów, wyjaśni się w najbliższym czasie.