Jak i po co większe sieci handlowe zachęcają konsumentów do udziału w programach lojalnościowych?

Wiele miejsc czy dużych sklepów namawia nas do wzięcia udziału w naliczaniu różnego typu punktów, które można po określonym czasie zamienić na przykład na nagrodę rzeczową. Czy taki system faktycznie ma posłużyć konsumentom czy jedynie sklepom sieciowym do obserwowania i analizowania naszych zakupów? Przedsiębiorstwa także wchodzą w rozmaite programy motywacyjne dla swoich pracowników. Jak to funkcjonuje?

Programy lojalnościowe są całkiem popularną techniką dotarcia do najbardziej ważnych klientów. Zyskują one chętnych posiadaczy kart poprzez proponowanie pewnej korzyści, która wynika z częstszego korzystania z oferty firmy (rabaty). Jest sporo powodów, dla których firmy decydują się na prowadzenie programów lojalnościowych (kliknij tutaj). Najczęściej do prowadzenia tego typu akcji promocyjnych skłania duża konkurencja w branży. Po prostu rynek jest naprawdę nasycony i sporo spółek ma nieróżniące się od siebie oferty.

program lojalnościowy

Autor: GoMobi.pl
Źródło: http://gomobi.pl

Widoczne jest również przytłoczenie konsumentów klasyczną reklamą. Mniej telewizji, rozgłośnie radiowe bez reklam, aplikacje blokujące reklamy na stronach www – klasyczna reklama ( zobacz także litery przestrzenne) już się nie sprawdza. Podstawowe cele, które posiadają programy lojalnościowe, to zdobycie klienta i przywiązanie go do marki. Dodatkowymi plusami tego rozwiązania jest zwabienie nowych klientów oraz zbieranie ważnych informacji o nich. Jeśli sklep ma budować bliższe relacje z klientem, program musi być staraniezaplanowany. Trzeba uważnie przemyśleć opcje, jakimi się dysponuje i założyć realistyczne cele, które spółka jest w stanie uzyskać przy wprowadzeniu programu.

Sposobów na zwabienie pracowników też jest sporo. Pracodawcy, przeświadczeni o tym, iż nic tak nie motywuje do bardziej intensywnej pracy, jak ciepły obiad w ciągu dnia, gwarantują swoim pracownikom kupony żywieniowe albo karty rabatowe do różnych restauracji. Taki program motywacyjny – zniżki w restauracjach – obejmuje naprawdę wiele punktów gastronomicznych (poznaj ofertę PRO.FILL). Jednak jeśli przyjrzymy się bliżej – abonament do kina dla wielkich fanów czy też karnety sportowe to także program motywacyjny.

Benefity wynikające z programów lojalnościowych mogą być bardzo różne. Zwykle mają postać rabatów czy nagród. Są także benefity budujące więź z klientem. Bez różnicy, do których potrzeb klientów sklep będzie się ustosunkowywać, największe korzyści, to te niepowtarzalne, z jakich nikt do jak dotąd nie skorzystał przy tworzenia programu.