Jak można wybrać innego dostawcę gazu? Tak, to jest możliwe, trzeba jedynie pamiętać o kilku sprawach

Warto zdawać sobie sprawę, iż obecnie aż 95% udziałów w rynku dystrybucji gazu będzie należało do PGNiG. Ale to nie znaczy, że my jako konsumenci jesteśmy na to skazani, bo każdy klient dodany do sieci dystrybucji Polskiej Spółki Gazownictwa może wymieniać własnego sprzedawcę gazu. Z kolejnej strony, niezwykle często tym dostawcą jest jednak ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Kuchnia gazowa

Autor: Papa Pic
Źródło: http://www.flickr.com
Tak bowiem może wyglądać aktualnie obrót gazem, jednak zmiana sprzedawcy gazu to prawo, z którego możemy korzystać (zmiana sprzedawcy gazu – dowiedz się więcej). W naszym kraju postępuje w najlepsze liberalizacja rynku sprzedawania paliwa gazowego. Zachodzi się tak zgodnie z zasadami wolnego handlu i ustalania, które są wymuszone przez Unię Europejską. Trzeba przy okazji zdawać sobie sprawę, że niezależni sprzedawcy gazu posiadają jedynie oferty dla przedsiębiorców, jednak już wkrótce w zasięgu ręki będą atrakcyjne propozycje dla gospodarstw domowych.

To dobry moment, aby zgłębić więcej danych na opisywany wątek – potrzebne będzie tylko omówienie (http://www.radca-pr.pl/oferta/prawo-cywilne/), które wyświetli potrzebne informacje.

Jedną z lepiej modnych propozycji jest tak zwana opcja dual fuel, co znaczy zakup prądu i gazu od jednej firmy. Wymianę dystrybutorzy paliwa gazowego mamy możliwość wykonać przez pozwolenie określonego sprzedawcy do działania w naszym imieniu.

Co jeszcze powinno się wiedzieć?
po pierwsze to, że każdy klient mający kompleksową umowę z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma zupełne prawo z niej zrezygnować żeby dokonać zmiany sprzedaży. Zmiana taka nic nie kosztuje, nie jest związana także z przerwami w dostawie gazu czy koniecznością wymiany instalacji. Zmiana dostawcy, to znaczy czas od spisania umowy z kolejnym dostawcą, nie jest kłopotliwa, a może trwać przeważnie około trzech do czterech tygodni.

Po wygaśnięciu następuje rozliczenie z starym dostawcą gazu. Warto zdawać sobie sprawę, że jeśli decydujemy się na zmianę sprzedawcy gazu najprościej jest podpisać stosowne upoważnienie kolejnego dostawcy w czynnościach występowania w naszym imieniu. Jest on w stanie poinformować o zmienieniu dostawcy, może wypowiedzieć też umowę kompleksową z PGNiG.

Jeśli poszukujesz tego typu wiadomości, co te opisane w tym opracowaniu, to w artykule (https://kancelaria-adwokat.biz/) zamieszczonym tu na pewno je odnajdziesz.

Jak możemy się przekonać więc nie jest to wcale takie problematyczne jak nam się wydaje. Liberalizacja tego rynku to niezwykle dobra wiadomość dla wielu konsumentów, to ogromna szansa na zmniejszenie opłat, a też znaczna satysfakcja z tego, że sami możemy wybierać firmę, która dostarczy gaz.