Jak na przestrzeni wieków zmieniały się metody leczenia zębów, czyli dzieje dentystyki w pigułce

Znawcy malarstwa mogliby całymi wieczorami opowiadać o technikach leczenia zębów na przestrzeni stuleci, bowiem malarze tworzyli obrazy, na których przedstawiali pracę XIX-wiecznych cyrulików. Pomimo tego że antropolodzy badający kości starożytnych mieszkańców naszej planety piszą o tym, że pierwsi lekarze stosowali różnego typu wypełniania, to jednakże dawniej w zasadzie nie koncentrowano się na leczeniu ubytków, lecz na ekstrakcji zębów. Cechą charakterystyczną tamtych czasów zapewne był jeden ważny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
Otóż, nie istniał zawód stomatologa, ale mężczyzna, nazywany balwierzem bądź cyrulikiem, oprócz fachowego wykonywania zabiegu usuwania zębów, trudnił się także strzyżeniem oraz goleniem. Jednak warto pamiętać, że umiejętności tego medyka były jak na ówczesne czasy, tak czy owak, imponujące.

Hej, sprawdź to, jeżeli jeszcze nie wiesz o tej ciekawej stronie a upewnisz się, że okaże się ona dla Ciebie bardzo użyteczna.

Jeśli dzisiaj obawiamy się wizyty w gabinecie dentystycznym, to możemy jedynie wyobrazić sobie, co mogli czuć nasi pradziadowie, którzy byli zmuszeni leczyć zęby najprymitywniejszymi sposobami i to poza tym bez użycia środków przeciwbólowych – w XXI stuleciu stomatolog we Wrocławiu albo specjalista z innego miasta na wstępie pyta, czy zaaplikować znieczulenie nawet w czasie najmniej bolesnych zabiegów. Balwierz dysponował jedynie podstawowymi narzędziami, a i o sterylizacji nie wiedziano zbyt wiele. Zmianę przyniósł przełom XIX i XX wieku, gdy m. in. odkryto antybiotyki oraz promieniowanie X.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę chorym przyniosły z pewnością nowoczesne środki przeciwbólowe aplikowane w zastrzyku – wcześniej stosowano eter bądź zwyczajnie upijano mężczyznę poddawanego nieprzyjemnym zabiegom. Następną pionierską zmianą było użycie aparatów rentgenowskich. O doniosłości wspomnianego odkrycia może świadczyć chociażby to, że obecnie każdy stomatolog we Wrocławiu i chirurg pracujący w warszawskiej przychodni dentystycznej ciągle korzysta z tego wynalazku. Dzięki fotografiom można np. orzec, czy konkretny ząb warto ratować czy lepiej natychmiast go usunąć – .

Nie zwlekaj! Jeśli zaintrygował Cię ten wpis, to wejdź w adres tej witryny i zobacz, co dla Ciebie z pasją stworzyliśmy.

A jeśli już wspomnieliśmy o zabiegu ekstrakcji, to przy tym musimy obowiązkowo dodać, że w XXI stuleciu stomatolodzy mogą wyleczyć nawet zęby znacznie zniszczone przez próchnicę lub zrekonstruować ich koronę. Poza tym współcześnie dużą wagę przywiązuje się zarówno do zdrowego, jak i ładnego uśmiechu, a stomatologia estetyczna stała odrębną dyscypliną. A nam po niegdysiejszych zabiegach pozostał bodajże tylko paniczny strach przed wizytą u stomatologa.