Jak pracuje drukarka 3D? Co należy o niej mieć na uwadze?

Coraz częściej słyszy się o stosowaniu drukarki 3D. Wydaje się, że już niedługo będzie stosowana powszechnie. Drukarka 3D służy do drukowania przedmiotów, elementów trójwymiarowych, po wcześniejszym przygotowaniu modelu komputerowego. Drukarka 3D działa odmiennie niż klasyczne urządzenie, w którego posiadaniu jest niemal każdy z nas.

3d

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze należy uwypuklić, że czas drukowania obiektu 3D jest zauważalnie dłuższy. Przykładowo na sześcienne pudełeczko o objętości dwóch centymetrów sześciennych musimy poczekać co najmniej kilkadziesiąt minut. Trzeba także doliczyć okres konieczny na przygotowanie modelu. Drukarka 3D pracuje bazując na warstwach. słyną z wysokich cen, zwykłe drukarki 3D raczej nie wydrukują nic, co będzie miało większe rozmiary niż 20x20x20 cm. Za taką drukarkę musimy wyłożyć od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych. Co oczywiste, im tańszy model, tym jakość wydrukowanych obiektów gorsza. Więcej w temacie: .

Osobie, której przypadło w udziale korzystanie drukarki 3D z pewnością przyda się umiejętność projektowania określonych modeli. Programy do tego wygenerowane nie należą do najtańszych, jednak można skorzystać z darmowych odpowiedników. Warto pamiętać parę wytycznych dotyczących przechowywania maszyny. DrukarkaDrukarka – sprawdź co oferujemy do suszenia – 3D nie wymaga dużo miejsca By bez problemów z niej korzystać wystarczy pokój o powierzchni 3 metrów kwadratowych, najlepiej wyposażone w system wentylacyjny. Warto nadmienić, że drukarka 3D to maszyna spalinowe wózki widłowe praktyczna dla architektów.

Dzięki niej projektant ma możliwość, oprócz wizualizacji na ekranie komputerowym, pokazać projekt w formie przestrzennej. Z wykorzystaniem omawianych maszyn powstają również protezy kończyn, które okazują się w atrakcyjnych cenach w porównaniu z cenami klasycznych protez. Najbardziej popularne metody drukowania 3D to FDM, czyli Fused Deposition Modeling, DLP, czyli Digital Light Processing oraz SLS, czyli Selective Laser Sintering. Jedną z najbardziej rozsławionych krajowych urządzeń 3D jest urządzenie Zortrax M200.
Tags:, ,