Jak profesjonalnie zaprojektować opakowanie dla swojego produktu? Garść uwag dla początkujących producentów.

Klasyczna zasada, że nie szata świadczy o wartości osoby, nie obowiązuje w odniesieniu do wyrobów obecnych w sklepach. Klienci najczęściej wybierają to, co jest ładnie lub niebanalnie zapakowane. Psychologowie biznesu powtarzają, że barwa opakowania ma kolosalne znaczenie.

Opakowanie plastikowe
Prowokuje w głowie klienta sieć skojarzeń i ma wpływ na jego percepcję marki. W rezultacie, może decydować o tym, czy klient zakupi jej produkt, czy też nie. Jeśli debiutujemy w branży, najpierw musimy pomyśleć nad kolorem jego opakowania. Odcień fioletowy sprawi, że będziemy kojarzeni jako firma nowoczesna, nie obawiająca się nowości. Żółty – świetnie sprawdzi się w towarach dedykowanych dla maluchów.

Czarny to odcień towarów luksusowych, przeznaczonych dla wąskiego grona. Natomiast zieleń to najlepszy odcień dla produktów typu ekolub związanych ze środowiskiem przyrodniczym. Nie tylko kolor opakowań ma znaczenie – musimy się też zastanowić nad ich surowcem. Opakowania plastikowe oraz opakowania z tworzyw sztucznych nadal są najczęściej wybierane przez polskich producentów – Roboplast Sp. z o.o.. Ich produkcją zajmuje się wiele przedsiębiorstw, są stosunkowo niedrogie i wytrzymałe.

Musimy jednakże nie zapominać, że w dobie intensywnej ochrony środowiska naturalnego, opakowania plastikowe oraz opakowania z tworzyw sztucznych mogą odstraszać część ewentualnych nabywców. Alternatywą mogą być opakowania podlegające biodegradacji. Ich koszt jest wyższy, ale możemy umieścić o tym wiadomość na produkcie. Jeszcze innym wyjściem są opakowania papierowe lub ze szkła.

Wielu klientów postrzega je jako przyjazne środowisku naturalnemu, ale jednak mniej wytrzymałe, niż opakowania z plastiku. Co więcej, opakowania ze szkła mogą być niebezpieczne dla najmłodszych, dlatego wielu rodziców najpewniej ich nie wybierze. Pojawiając się ze swoim produktem na rynku, musimy pamiętać, że wzrok konsumentów przyciągają przede wszystkim oryginalne opakowania.

Podobał Ci się ten post? Jeśli tak, zgłąb użyteczne tematy, jakie z inspiracją opisaliśmy w najnowszym artykule (http://smartvent.pl/smartbox/smartbox-h/).

Możemy wybrać niebanalny fason lub charakterystyczny kolor.