Jak ściągnąć do kraju produkty z Chin? Parę uwag dla firm

Wymiana ekonomiczna Warszawy z Pekinem od wielu lat dynamiczne się rozwija. Jedynie w 2013 roku napływ chińskich produktów do naszego kraju wyniósł prawie 15 mld euro!

Polski z Państwa Środka trafiają przede wszystkim sprzęty mechaniczne i elektroniczne, wyroby włókiennicze oraz ubrania, obuwie i biżuteria. Jeżeli chcemy zacząć importować wyroby z Państwa Środka, najpierw musimy znaleźć godnego zaufania partnera. Kontakt możemy nawiązać za pomocą wielu portali online. Na części z nich znajdziemy wyłączne zweryfikowane firmy, oznaczone stosownym certyfikatem.

Cennym źródłem informacji są również zwykłe wyszukiwarki internetowe. Po omówieniu warunków współpracy z wybraną firmą, otrzymamy paragon oraz zasady dotyczące dalszych płatności. Najpowszechniejszą formą jest międzypaństwowy przelew SWIFT. Dobrze mieć na uwadze, że czas jego realizacji może wynieść nawet 2 tygodnie. Towary zakupione w Chinach mogą do nas trafić poprzez kuriera, przez transport lotniczy ewentualnie morski. Najszybciej dotrze do nas towar przekazany przesyłką kurierską.

Zajmujący wpis? Jeżeli tak myślisz, to kliknij tutaj, w serwisie spawanie wrocław, który w tamtym miejscu się znajduje, również jest coś ciekawego.

Należy jednak mieć na uwadze, że to jednocześnie najdroższa ewentualność. Jeśli postawimy na przekaz lotniczy, na produkt będziemy czekać od siedmiu do czternastu dni roboczych.

Kontenery

Źródło: sxc.hu

To także najpowszechniejszy sposób na import z Chin. Zaraz jak chiński partner nada przekaz, zamawiający otrzyma tzw. air waybill. Dokument zawiera informacje dotyczące numeru nadania i przewoźnika. W załatwieniu wszelkich formalności pomoże nam specjalna agencja celna. Jej obsługa odbierze nasz przekaz, przygotuje wymagane dokumenty i przekaże produkt do odbioru.

Należy pamiętać, że import z Chin związany jest z wysokim cłem. Wysokość opłat zależna jest od rodzaju produktów. W rozliczeniu się z opłat celnych może pomóc nam agencja celna. Na podstawie formularzy, jej pracownicy przygotują zgłoszenie celne i kontaktują się w imieniu zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla osoby zamawiającej znaczna pomoc w załatwieniu wszystkich formalności związanych z kwestiami celnymi.