Jak składać pit 28? Jakiego rodzaju zasady trzeba znać? Co jest najważniejsze w okresie rozliczenia tego rodzaju deklaracji?

Czy wiadomym jest do czego przydaje się pit 28 i jak go należy wypełniać? Dużo ludzi każdego roku musi go wypełniać, lecz nie każdy wie, jak to zrobić. Nasz poradnik różnorodne wątpliwości.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklarację pit 28 trzeba wypełnić, jak w roku podatkowym mamy przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych w dwóch dziedzinach. Może to być pozarolnicza działalność gospodarcza, z innej różne umowy, typu umowa najmu, dzierżawy albo pozostałych umów o dość identycznym charakterze.

Jeżeli omawiany na tej stronie artykuł jest dla Ciebie ekscytujący, kliknij tutaj, ponieważ naprawdę warto zobaczyć tu też inny tego typu materiał!

Deklaracja więc tego typu może odnosić się do osób, które do 20 stycznia roku podatkowego przedłożyły pisemne oświadczenie o doborze właśnie tego rodzaju opodatkowania.

Jak natomiast zaczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w czasie roku podatkowego, to takie oświadczenie należy składać do dnia, jaki poprzedza dzień rozpoczęcia tego typu działalności, nie może być to jednak później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W momencie zdobywania przychodu z najmu, jaki jest opodatkowany ryczałtem oświadczenie o wyborze takiej formy opodatkowania przedkłada się nie później niż do 20 dnia miesiąca który następuje po miesiącu, gdy osiągnął dochód z takiego tytułu (wszystko o PIT w 2016 roku). Może być także do końca roku podatkowego, jak pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Prawo (adwokat wrocław – anna szirch) do ryczałtu jest obowiązujące na pełny rok podatkowy, ale w roku kolejnym już to nie obowiązuje, jak podatnik będzie przekraczał limit przychodu 150.000 euro.

rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Podatnik jednocześnie może utracić możliwość ryczałtu przez poszerzenie przedmiotu działalności o czynności, których nie powinno się rozliczać ryczałtem lub w związku z wykonywaniem czynności na rzecz byłego albo obecnego pracodawcy przez określony czas od chwili rozpoczęcia działalności. Przekroczenie limitu dochodów w momencie roku podatkowego nie ma bezpośredniego wpływu na zasady ogólne. Za dany rok podatkowy, także po przekroczeniu limitu musimy złożyć deklarację pit 28. Najlepiej zrobić to online, czyli pit 28 – rozliczenie w 2016 roku. Tego rodzaju działania faktycznie pomaga w przeprowadzeniu całej procedury. Taka procedura jest tak więc znacznie bardziej łatwa i prędzej możemy ją wykonać, nie wychodząc nawet z domu.