Jak wygląda droga edukacyjna i zawodowa prawników?

Praca prawnika cieszy się uznaniem. Ta grupa zawodowa zaliczana jest do elity społeczeństwa. Co się kryje pod określeniem „prawnik” i jak przebiega droga do tego zawodu? „Prawnik” to określenie raczej niekonkretne. Odnosi się do każdej osoby, która ukończyła studia w zakresie prawa. Nauka na uczelni wyższej trwa pięć lat w ramach jednolitych studiów magisterskich.

prawnik

Autor: Blaues Sofa
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo jest znane z tego, że jest kierunkiem raczej wymagającym. Studenci muszą szczegółowo zapoznać się z licznymi przepisami z różnych gałęzi prawa. Ponadto kluczowe jest opanowanie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć umiejętność stosowania poznanych przepisów prawnych w odniesieniu do konkretnych sytuacji, kwestii. W trakcie edukacji przyszli prawnicy uczą się głównie prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego plany studiów uwzględniają wykłady z postępowania karnego, cywilnego czy administracyjnego.

Absolwent studiów z zakresu prawa ma do wyboru kilka opcji. Po pierwsze może może postawić na określoną aplikację, czyli okres przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po prawie aspirować. Aplikacja rozpoczyna się po przejściu testu wstępnego, a uprawnienia do wykonywania zawodu uzyskuje się po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego, kończącego. Warto nadmienić, że aplikacja średnio trwa trzy lata. Aplikanci biorą udział w zajęciach teoretycznych oraz, co istotne, zdobywają doświadczenie w wybranej kancelarii, pod okien patrona, czyli zawodowego prawnika, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla szukających rady: czytaj.

prwanik

Autor: International Maritime Organization
Źródło: http://www.flickr.com

Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz zwykle, po zakończeniu aplikacji, otwiera własną kancelarię.

Ogromnie pasjonujący tekst, nieprawdaż? Jeżeli również tak sądzisz, to wejdź inne pomocne teksty (http://hjl-partner.pl/szukam-opiekuna), które wciągną Cię kompletnie.

Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces, który pochłania od 8 do 10 lat. Droga zawodowa nie należy więc do najłatwiejszych, jednak dzięki pasji i zaangażowaniu można uzyskać uprawnienia do wykonywania cenionego i elitarnego zawodu zaufania publicznego.