Jak wygląda rozwód? Jakie kwestie są podejmowane? O czym należy wiedzieć?

Rozwód to chyba jedna z gorszych chwil w życiu, choć dla wielu może być sposobem na zrezygnowanie z nieudanego, męczącego związku. Sporo ludzi nie decyduje się na wzięcie rozwodu przez wzgląd na strach i niezrozumienie rozwodowych procedur. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, jak wyglądają związane z tym procedury.

Rozwody zdarzają się wszędzie, w każdym miejscu także można znaleźć pomoc, jak rozwód Rzeszów. Po pierwsze trzeba wiedzieć, iż postępowanie sądowe o orzeczenie rozwodu wymaga osobistego zaangażowania .http://www.kancelaria-cpr.pl/ adwokat od spraw rodzinnych warszawaZnaczy to, iż nie istnieje możliwość, by rozwodu żądał przedstawiciel ustawowy małżonka, albo też prokurator. Orzeczenie rozwodu jest możliwe tylko po przeprowadzeniu procesu w sądzie.

sąd

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com

Wiąże się to z faktem, że dopiero po złożeniu przez małżonków pozwu, sąd jest w stanie rozpocząć rozstrzyganie sprawy.

W takim trybie jeden z małżonków wnosi pozew rozwodowy, konieczne jest więc żeby udowodnić, iż miał miejsce trwały, nieodwracalny i pełny rozpad pożycia w sferze uczuciowej, fizycznej, jak również ekonomicznej. Sąd pobierze od nas stałą opłatę, której wysokość wynosi 600 złotych. Dobra rada: jeśli nakleimy od razu znaczki opłaty sądowej na pozwie o rozwód, to taka sprawa będzie w szybszym tempie rozpatrywana. Dodatkowe opłaty również mogą wystąpić, lecz wiążą się bardziej z ustalaniem alimentów, podziałem mieszkania albo rozdziałem majątku. Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie, natomiast może być ich większa ilość niż tylko jedna. Przesłuchanie małżonków jest obowiązkowe. W trakcie procesu obie strony są w stanie zgłaszać różne dowody. Przy tym można prosić sąd o użycie dowodów, które wnoszą do sprawy świadkowie, dokumenty albo biegli.

Niestety jest czasem tak, że małżonkowie próbują w tego typu sprawie rozwodowej wykorzystać swoje dzieci. Warto jednakże pamiętać, iż jako świadkowie nie mogą być przesłuchiwani małoletni, którzy nie mają jeszcze trzynastu lat. Jeśli chodzi o małoletnich, którzy są dziećmi albo wnukami stron, dopuszczalny wiek wynosi siedemnaście lat. Podczas procesu sąd może przenieść sprawę do postępowania mediacyjnego, jeżeli stwierdzi, że są szanse na ratowanie małżeństwa. Identycznie może to wyglądać, jeśli chcemy załatwić trudne tematy między małżonkami, jakie dotyczą zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów czy metod sprawowania władzy rodzicielskiej. W razie problemów można skonsultować się ze specjalistą, przykładowo radca prawny Rzeszów.