Jak zgłosić firmę? Poradnik krok po kroku.

Przed tym jak staniemy się przedsiębiorcami, musimy spędzić kilka godzin w urzędach i złożyć w nich konieczne dokumenty. Zakładanie firmy powiązane jest z biurokracją, ale w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest to aż tak trudne jakby mogło się pozornie wydawać. Co więcej, część formalności można zlecić. Ten krótki przewodnik, będzie pomocny w podjęciu pierwszych kroku w kierunku niezależności od szefa.

Poszczególne kroki zakładania

praca

Źródło: pixabay

działalności wyglądają w sposób następujący: rejestracja w urzędzie gminy bądź miasta, otrzymanie zezwoleń w w przypadku prowadzenia działalności reglamentowanej, otrzymanie numeru REGON, założenie rachunku bankowego oraz wyrobienie pieczątki jeśli te kroki są wymagane, zgłoszenie przedsiębiorcy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pracowników jeśli zamierzamy zatrudnić osoby, powiadomienie PIP. Więcej informacji: sporo więcej zobaczysz na www.Aby zarejestrować działalność gospodarczą trzeba wybrać 1 z 4 trybów: zalogować się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line oraz złożyć elektroniczny podpis, przygotować wniosek za pośrednictwem internetu a następnie podpisać go w dowolnej gminie, złożyć wniosek papierowy w gminie, wysłać wniosek listem poleconym do wybranej gminy (wtedy podpis musi być potwierdzony notarialnie).

dokumenty

Źródło: pixabay.com

Opisywany do ewidencji musi zawierać: imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę zakładanej firmy, PESEL, adres zamieszkania, adres siedziby firmy, adres wykonywania działalności, rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności, datę rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić czas, możemy skorzystać z usług biura (InOffice – open space warszawa) konsultingowo-księgowego, które przygotuje za nas odpowiedni. Aczkolwiek mimo upoważnień w ostatecznym rozrachunku zakładanie firmy nie obejdzie się bez naszego zaangażowania, lecz na pewno będzie to dla nowicjusza pewnych odciążeniem – świetna strona. Tego rodzaju biuro pomoże również na dalszym etapie prowadzenia firmy. Chociażby wykona konieczne obliczenia na poczet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i należności dla US, w którym musimy się rozliczać. Powierzenie prowadzenia dokumentacji specjalistom pozwoli właścicielowi firmy skupić się na rozwoju biznesu.