Jakiego rodzaju drewnem warto palić w kominku? Które jest najbardziej odpowiednie i dlaczego?

Jak palimy w kominku, to w sezonie grzewczym używamy od 5 do 15 metrów sześciennych drewna. Wiadomo, że zależne jest to od ogrzewanego pomieszczenia, regularności spalania i mającej miejsce pogody, ale tego rodzaju wartość występuje. To dosyć wiele, tak więc przed zakupem drewna do kominka, należy zastanowić się poważne nad wyborem gatunku.

drewno kominkowe

Autor: Blomus
Źródło: Blomus
Początkowo warto wiedzieć, że do palenia w kominkach nie zaleca się szczególnie drewna drzew iglastych. Tego typu drewno ma dużo żywicy, która podczas spalania strzela i zanieczyszcza otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Dodatkowo, wytwarza się wielka ilość dymu i sadzy, która osiada na ściankach kominka a także w przewodzie zobacz (lapppoland.lappgroup.com/lapp-techn/informacje-techniczne/bebny-kablowe.html) kominowym.

Ekscytujący post? Jeśli tak myślisz, wcześniejsza strona (http://www.kabus.pl/) również stanowi cenne źródło informacji, które odnosi się do omawianej problematyki.

Tego typu wad z pewnością na ma drewno drzew liściastych. Posiada ono małą ilość żywicy, spala się równo i w sumie nie produkuje sporej ilości dymu, więc kominek długo zostaje wolny od nieczystości. Szczególnie bardzo wartościowe jest twarde drewno, czyli dąb czy buk, gdyż podczas spalania zapewnia najwięcej ciepła.

Jeszcze bardziej nieodpowiednie jest za to miękkie drewno, jak lipa oraz topola, ponieważ jest mniej kaloryczne. Jeżeli kupujemy twarde, wysokokaloryczne drewno, to nie tak często trzeba będzie dorzucać do ognia – zobacz jesion do kominka. A to przecież znaczy mniej opału do nagrzania domu. Sprawdźmy różnorodne typy drewna. Brzoza dosyć łatwo płonie i to nawet krótko sezonowana. Niestety dość błyskawicznie się pali. Daje równy płomień oraz ma bardzo mało smolistych substancji. Buk pali się dość spokojnie i długo, ma wysoką wartość opałową, podobno dąb, który co więcej zawiera garbniki o przyjemnym gorzkim zapachu, jakie uwalniają się w okresie spalania. Drzewa owocowe spalają się powoli i równomiernie, wydzielają przyjemny aromat. Grab jest określany jako najlepszy opał, a to dlatego że, że ma najwyższą wartość opałową. Pali się bardzo wolno, nie tworzy okazałego płomienia , ale za to oferuje dużo ciepła. Jesion, choć pali się długo, niezbyt często jest stosowany. Sprawdź wszystkie polecane odmiany drewna: .

kominek w salonie

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbyt dobrze się łupie, trudno go tak więc pociąć na szczapy. Olcha spala się dobrze jedynie, jak jest odpowiednio wysuszona. Jej drewno jest określane jako jedno z najlepszych do wędzenia. Topola raczej się nie nadaje, ponieważ ma bardzo niską wartość opałową, daje także mało ciepła. Wilgotna nie chce zapłonąć, sucha pali się bardzo szybko. Jest najlepsza na podpałkę. Drewno tego rodzaju można kupić w wielu miejscach, dobrym przykładem jest drewno kominkowe wrocław – Drewnex Wrocław.