Jakiego rodzaju są zadania pracownika zatrudnionego na stanowisku administratora systemu Linux?

Osoba specjalizująca się zawodowo administrowaniem systemem Linux posiada za zadanie odpowiadać za efektywne działanie tego systemu operacyjnego, a również za cykliczną konserwację i wprowadzanie różnorodnego typu zabezpieczeń technologicznych w firmie.
Bardzo istotna na tym stanowisku jest potrzeba ciągłego podwyższenia umiejętności, poznawania nowych technologii.

Niezwykle użyteczne okażą się także tego typu właściwości jak rzetelność, analityczne rozumowanie, umiejętność pracy pod wpływem czasu, czy umiejętność pracy grupowej. Pracownik działający na etacie administrator Linux specjalizuje się m.in.

Aktualnie ciężko jest odnaleźć istotnie niebanalny portal. Jeżeli odczuwasz podobny kłopot, to zalecam ten tekst. Są w nim zawarte fascynujące wiadomości.

w utrzymywaniu i zarządzaniu serwerownią, infrastrukturą wspartą o Linux, zarządzaniem infrastrukturą sieciową, rozwiązywaniem różnego typu problemów dotyczących systemu, wsparciem technicznym użytkowników, instalacją, konfiguracją, czy też utrzymywaniem scentralizowanych systemów, zapewnia im funkcjonującą dokumentację techniczną lub też współpracuje z działem programistów albo webmasterami. Administrator Linux zachowuje poza tym dostępność, funkcjonalność oraz stabilność systemów firmy.

administrator linux

Autor: C25 VIỆT NAM
Źródło: http://www.flickr.com
koszty

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o wymagania, to od osoby starającej się o posadę na etacie administratora Linux, wymaga się ukończonych studiów informatycznych albo technicznych, dobrej znajomości języka angielskiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym, praktycznej znajomości Linuxa – posiadanie odpowiednich certyfikatów z tego przedziału jest olbrzymim walorem.

Tego typu kandydat musi także znać zagadnienia wiążące się z sieciami opartymi o TCP-IP, języki skryptowe (PHP czy też Python), powinien znać serwery baz danych (przykładowo Oracle, SQL, LDAP), powinien znać także oprogramowanie Apache2 ING oraz Nginx, natomiast bardzo użyteczne może okazać się także doświadczenie w technice i usługach SMTP, LVM, SSL czy znajomość co najmniej jednej z technologii systemów wirtualizacji.