Jakiego typu składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinni płacić właściciele firm?

Zakładając własny biznes, każdy przedsiębiorca bierze na siebie wyraźnie sprecyzowane obowiązki. Do obowiązków tych zalicza się między innymi konieczność odprowadzania składek do ZUS.

pieniądze

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
ZUS przedsiębiorców to podstawowy obowiązek każdego , kto prowadzi swoją firmę (zus przedsiębiorców). Składki ZUS różnią się w zależności od tego, czy właśnie dopiero zakładamy własną działalność, czy też prowadzimy ją od określonego już czasu. ZUS przedsiębiorców, którzy dopiero otwierają własną działalność jest niższy, większe składki ZUS zobowiązane są opłacać firmy, które istnieją już od jakiegoś czasu. Niezależnie jednak od tego, czy działalność rozpoczynamy, czy też kontynuujemy zobowiązani jesteśmy opłacać składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne. Każdy właściciel firmy ma prawo zdecydować jedynie, czy będzie opłacać składkę chorobową. W sytuacji osób, które aktualnie zakładają prowadzenie własnego biznesu mniejsza wysokość składek obowiązuje przez okres dwudziestu czterech miesięcy od uruchomienia działalności. Przywilej ten nie odnosi się do artystów, twórców, osób, które są wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz osób, które są wspólnikami spółki komandytowej, partnerskiej lub jawnej (CenaBiznesu).

praca

Autor: TAHRD NTNU
Źródło: http://www.flickr.com
Rozwój każdego przedsiębiorstwa wymaga od właściciela inwestycji finansowych. Co jednak powinni zrobić ci, którzy nie mają wystarczająco dużych środków, aby zainwestować w rozwój firmy. Wyjściem okazuje się być skorzystanie z dotacji dla firm. Dotacje dla firm 2016 można otrzymać przede wszystkim z dotacji o charakterze unijnym. Zanim jednak dotacje dla firm 2016 zostaną rozdzielone pomiędzy poszczególne ubiegające się o ich otrzymanie firmy, firmy te powinny złożyć ściśle określone wnioski (dotacje dla firm 2015). Na tego typu dotacje mogą liczyć zarówno już istniejące na rynku firmy, jak również firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Na otrzymanie dotacji mają szanse firmy bardzo różnej wielkości. O ich otrzymanie mogą się ubiegać zarówno właściciele małych, średnich oraz mikro przedsiębiorstw. Lepiej rozpatrywane są wnioski przedsiębiorstw, które zobowiążą się do zatrudnienia kilku pracowników na umowę o pracę. Nie jest to warunek konieczny, ale dobrze widziany. Sprawia, że szanse określonej firmy na przyznanie dotacji mocno rosną.