Kilka istotnych informacji o tym, jak właściwie serwisować klimatyzację w samochodzie.

Nadchodzące ciepłe dni to najwyższy czas na to, żeby zająć się klimatyzacją w swoim aucie. Tak naprawdę co najmniej raz w roku powinno się jej robić kompleksowy przegląd, łącznie z wymianą filtrów i dołożeniem substancji chłodzącej. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ klimatyzacja funkcjonuje w ciężkich warunkach, narażona jest na liczne wahania temperatury, a serwisowana w niewłaściwy sposób może być powodem dużych wydatków na naprawdę. Elementarny przegląd razem z uzupełnieniem czynnika chłodzącego nie powinien przekroczyć stu złotych, w czasie niego należy także uzupełnić olej, jaki jest konieczny do prawidłowej pracy układu. Jeśli go będzie zbyt mało, to układ będzie pracował bez smarowania, a to z kolei zakończyć się może tym, że zatarciu ulegnie kompresor klimatyzacji (sprawdź wysokiej jakości kompresory do klimatyzacji). Naprawa po takiej awarii jest bardzo kosztowna. Nie tylko konieczne jest zmienienie zatartego elementu, ale też szczegółowe oczyszczenie układu z opiłków metali. W takiej sytuacji liczyć się trzeba z wydatkiem nawet paru tysięcy złotych, dlatego też dużo bardziej opłacalne będzie zrobienie raz do roku.

image - samochód

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Standardowy przegląd układu klimatyzacji polega na tym, że sprawdza się panujące ciśnienie oraz szczelność całego układu. Jeżeli wykryte zostaną jakieś nieszczelności, to należy je w miarę możliwości naprawić, bo będzie przez nie ubywał czynnik chłodzący. Podczas kontroli czynnik razem z odpowiednią ilością oleju należy uzupełnić, a oprócz tego serwisant sprawdzi jakość pasków, kół i innych podzespołów układu. Warto przy okazji zrobić dezynfekcję, która zabije wszystkie niebezpieczne bakterie, grzyby i inne zarazki, mogące być przyczyną różnych alergii i chorób. Przy systematycznym robieniu przeglądów klimatyzacja powinna bez żadnych awarii działać przez wiele długich lat, choć rzecz jasna nie można wykluczyć tego, że i tak się w pewnym momencie zepsuje.

Jedną z częściej spotykanych usterek jest brak chłodzenia, jego głównymi powodami jest niedostateczna ilość chłodniczego czynnika, zapowietrzenie czy też zepsute sprzęgło klimatyzacji, sprawdź koniecznie – różne klimatyzacjne sprzęgła.