Które dokumenty należy zachować i na jak długo?

Zdarza się, że zajmują zbyt wiele miejsca w komodzie. Z wielką przyjemnością chcielibyśmy je wyrzucić na śmietnik. Nie możemy jednak tego zrobić, gdyż wiele dokumentów należy zachować przez określony czas.

niszczarka

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com
Pity, karty gwarancyjne, dokumenty z banków, umowy o pracę oraz zaświadczenia lekarskie… Sterta papierów rośnie z roku na rok. I chociaż nas denerwują nie możemy się ich ot tak pozbyć. Byłoby to nieroztropne posunięcie. Zawierają wszak nasze dane osobowe. Poza tym zgodnie z prawem część z nich mamy obowiązek zachować przez konkretny czas. Niszczenie dokumentów przed jego upływem może grozić karą lub innymi sankcjami. Na przykład pity należy zachować przez okres 5 lat. Jeżeli brakowanie dokumentów nastąpi wcześniej, możemy mieć problemy z fiskusem. Nigdy nie wiemy, kiedy przydadzą nam się wykonane wcześniej badania lekarskie. Warto założyć teczkę, w jakiej będziemy wkładać wszelkie wyniki badań. Dzięki czemu zawsze będą w określonym miejscu i odpowiednio uporządkowane. Jak musi odbywać się utylizowanie dokumentów? Przede wszystkim zróbmy to z głową. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Ktoś przecież mógłby je odnaleźć i wykorzystać w złej intencji. Niszczenie dokumentów trzeba przeprowadzać mądrze. Najlepiej będzie je spalić bądź podrzeć. Jeśli mamy niszczarkę, wówczas zaoszczędzimy dużo czasu. Brakowanie dokumentów zajmie nam tylko chwilę. Więcej dowiedz się tu: .

umowy

Autor: 5of7
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie robienia porządków nie możemy wyrzucać nawet paragonów. Są one bowiem podstawą do ewentualnej reklamacji. Zwłaszcza, jeśli dotyczą one kosztownego sprzętu. Jeżeli zakupiliśmy tylko buty, także nie pozbywajmy się paragonów. Niszczenie dokumentów, potwierdzających kupno nie jest tu wskazane. Nigdy nie wolno nam pozbywać się umów o pracę, świadectw pracy, zaświadczeń itp.

To fakt, że informacje pod tym linkiem są przykuwające uwagę, więc jeżeli masz ochotę uzyskać więcej danych na opisywany temat, to przejdź do tekstu – odnośnik jest tu.

Kiedy będziemy zmieniać pracę, mogą okazać się niezmiernie potrzebne. Podobnie może się stać za kilka lat, kiedy będziemy się starać o przejście na emeryturę. Wszelkie umowy będą wtedy na wagę złota! W tym wypadku utylizacja dokumentów byłaby niemądra. Ostatnią, ale bardzo istotną kwestią jest dbanie o to, aby nasze dane osobowe nie dostały się w niewłaściwe ręce. Nigdy nie wiadomo, jak wykorzysta je osoba, która je przypadkiem znajdzie. Dbajmy więc o nasze małe archiwum i regularnie je uzupełniajmy. Na pewno źle na tym nie wyjdziemy!