Na które kwestie warto zwracać uwagę podczas wybierania opon? Które rzeczy są najbardziej istotne?

Każdy pojazd posiada odpowiednio dobrany rozmiar opon, które są najbardziej wydajne i sprawdzą się najlepiej. Dobór opon oczywiście powiązany jest z rodzajem samochodu, jego mocą i rokiem produkcji. Przede wszystkim nie powinniśmy wybrać opon o mniejszym rozmiarze niż fabryczne, zaś montaż opon o większym rozmiarze jest dopuszczalny, lecz należy kierować się pewnymi zasadami. O jakich rzeczach jeszcze należy wiedzieć?

opony

Źródło: pixabay

Możliwe zamienniki rozmiarów opon w konkretnym samochodzie są rozpisane w instrukcji auta albo w specjalnych katalogach. Żeby dobrze dobrać inny rozmiar niż ten rekomendowany, niezbędne są informacje odnośnie rozmiaru felgi, typu samochodu czy silnika. Opona powinna posiadać także tę samą fakturę, może być radialna albo diagonalna. Najważniejsze jednak, aby miała ten sam indeks prędkości oraz nośności. Rozmiar podany jest na boku opony – idź do serwisu -.

Czy nie jesteś w stanie się oderwać od tego artykułu? To dla nas niezwykle przyjemna wieść – zatem kontynuuj czytanie (http://www.efematic.pl/) na następnej stronie.

Jeśli pojawią się wątpliwości czy jest odpowiednio zastosowany, musimy się upewnić w instrukcji auta. Aby zakupić najlepszą oponę trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań – . Przede wszystkim, duże znaczenie ma sposób naszej jazdy, to oznacza, czy jeździmy spokojnie czy też raczej sportowo? Gdzie jeździmy? Czy częściej po mieście, a może w dalekie trasy? Czy te dalekie trasy prowadzą po spokojnych drogach czy też górzystych ścieżkach?

opony

Autor: Levente
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze też pomyśleć, na jakich rzeczach nam tak naprawdę zależy? Czy bardziej na tym, żeby miały doskonałą przyczepność na suchej nawierzchni i lepiej sprawowały się na wilgotnym podłożu? Zależy nam na lepszych przebiegach czy mniejszym zużyciu paliwa? W 2012 roku wprowadzono etykiety na oponach, jakie mówią na temat efektywności paliwowej, jak i przyczepności na mokrej nawierzchni i natężeniu hałasu.Jeżeli istotne będą dla nas te kryteria to dobrą oponą będzie dla nas taka ze znakiem A, zaś jeśli chodzi o poziom hałasu z najmniejszą liczbą w porównaniu do opon o tym samym rozmiarze. Niesamowicie ważne przy wybieraniu opony jest bezpieczeństwo. Nie ma sensu decydować się na opony używane, jakie są niewiadomego pochodzenia. Może się zdarzyć, że takie opony były używane na kilku różnych autach i to przez ileś sezonów.