Nadeszła pora na złożenie deklaracji podatkowej? Sprawdź, o czym pamiętać

Rozliczanie podatku to powinność każdej osoby, jaka płaci podatki. Należy robić to w każdym roku kalendarzowym, termin z kolei, w jakim powinniśmy to zrobić, mija 30 kwietnia oraz jest to rozliczenie za rok miniony. Wielokrotnie przypominamy sobie o tym naprawdę późno oraz przez pośpiech możemy zapomnieć o ważnych sprawach, zatem dobrze wiedzieć, o czym pamiętać, kiedy właśnie chcielibyśmy złożyć PIT 2016.

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko należy pamiętać o podaniu identyfikatora podatkowego, jakim jest nie jedynie NIP, ale również numer PESEL. PESEL wpisują jednakże wyłącznie osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są podatnikami VAT oraz nie opłacają składek ZUS. Należy o tym pamiętać, ponieważ wszyscy inni są zobligowani podać numer NIP. Co z osobami, jakie w minionym roku zawiesiły własną firmę? Wtedy także należy podać NIP, pomimo iż firma może już nie funkcjonować. W zeznaniu należy także nieodzownie podać adres zamieszkania rzecz jasna odnosząc się do odpowiedniego roku podatkowego. Kolejną ważną informacją, którą trzeba umieścić, jest podanie informacji, jak chcielibyśmy otrzymać zwrot nadpłaty.

Intryguje Cię, co to są moje źródła (http://www.radca-pr.pl/oferta/prawo-medyczne/)? Jeśli tak, to wystarczy kliknąć w podany link i tam odkryjesz masę frapujących treści na ten temat.

Mamy do wyboru trzy opcje – wypłata w kasie, przekaz pocztą albo przelew na rachunek bankowy, jakiego numer zapiszemy we właściwym polu uzupełnianych dokumentów. Należy też pamiętać, iż jeśli czas na złożenie deklaracji podatkowej nieco za mocno nam się skurczył, powinniśmy zrobić wszystko, by jednak się wyrobić (rozliczenie pit). W innym razie może czekać nas kara pieniężna, która rzeczywiście naruszy nasz budżet, gdyż to suma rzędu nawet paru tysięcy złotych. Nie pozwólmy więc na to, by doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy zostaniemy nią obciążeni. To na pewno nic miłego, w szczególności, iż niedługo wakacje i pieniądze lepiej jest zagospodarować innym sposobem.

kobieta rozliczająca pit
By ułatwić sobie zadanie i nieco przyspieszyć cały proces, nade wszystko omijając kolejki, jakie niewątpliwie czekają nas w Urzędach Skarbowych, można pobrać darmowy program PIT 2016. Pozwala on nie tylko wypełnić potrzebne dokumenty nie wychodząc ze swego domu, ale również przesłać je do właściwej placówki. To zdecydowane ułatwienie, z którego bezapelacyjnie dobrze jest skorzystać.