Naprawa belki skrętnej – objawy usterki, regeneracja, koszty

Belka skrętna jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w samochodach francuskich.
Podatność tylnej belki na skręcanie w zestawieniu z dobrze zestrojonym zawieszeniem znamiennie poprawia jezdne właściwości.

Wystrój wnętrza biurowego

Autor: Kristin Nador
Źródło: http://www.flickr.com
Co więcej płaska konstrukcja belki gwarantuje zabudowę głębokiego bagażnika, co powiększa walory użytkowe aut, które są w nią wyposażone. Następną zaletą jest stosunkowo prosta opcja jej demontażu. Poprawna eksploatacja belki wymaga okresowej wymiany igiełkowych łożysk. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, belka skrętna ulegnie uszkodzeniu i konieczna będzie jej regeneracja. Głównym powodem dużej awaryjności belki skrętnej jest brak oznak wyczerpania łożysk igiełkowych. Wszelakie nieprawidłowości można wykryć dopiero po podniesieniu auta oraz sprawdzeniu luzu na kołach. O ile luz jest dostrzegalny, trzeba wymienić łożyska na nowe.

Aktualnie ciężko o dobre i wiarygodne informacje (http://infinitex.pl/550-st-c/) odnośnie prezentowanej kwestii, ale jeżeli chcesz takie przeczytać, to po prostu wejdź na ten link!

W niektórych wypadkach konieczne jest rozmontowanie belki, a w pozostałych wymiany możemy dokonać bez jej demontażu. Profesjonaliści zajmujący się regeneracją belek zalecają profilaktyczną wymianę łożysk igiełkowych co 60 tys. km. Zapewnia to wieloletnią eksploatację belki bez obaw o jej uszkodzenie. Zastosowanie się do tych zaleceń, mimo obiegowej opinii o zawodności jak też dużych kosztach reperacji, czyni eksploatację tylnej belki skrętnej prawie bezproblemową. Wymiana łożysk to nieduża cena tylna belka będzie nam wówczas służyć długie lata.

Jeżeli zlekceważymy pierwsze oznaki uszkodzenia belki , w niedługim czasie pojawią się następne, lecz już bardziej widoczne.

W czasie jazdy, przede wszystkim po nierównościach, mogą dać się słyszeć odgłosy popiskiwania, jakie z biegiem czasu zmienią się w hałaśliwe pukanie. Możemy także dostrzec wyraźnie gorsze prowadzenie pojazdu, szczególnie w zakrętach.