Normy i certyfikaty gost – wszystko na temat

Ponad dwadzieścia lat temu nasz kraj uzyskał wywalczoną niepodległość. Później upadł Związek Radziecki i Układ Warszawski. To bardzo istotne, gdyż przyda się w rozmowach handlowych z wschodnimi przedsiębiorcami. Lecz oprócz języka, trzeba zdobyć certyfikat Gost R

.

Certyfikacja gost

Ożywił się handel (skrzynia drewniana na wymiar) i relacje biznesowe z RFN, Anglią, Stanami Zjednoczonymi. Po akcesji do zjednoczonej Europy kwestia ta uległa zmianie. Handlarze zauważyli, że w sąsiedztwie naszego kraju istnieje pojemny i niespenetrowany rynek zbytu (aktualne dane – ). Rosja po okresie odrzucenia znów stała się popularna. Wycieczkowicze zaczęli doceniać zabytki Moskwy i Petersburga, marzeniem wielu z nich jest podróż koleją Transsyberyjską. W szkołach średnich i na uczelniach znów wróciły lekcje języka naszego wschodniego sąsiada.

To obowiązkowy papier, który oznajmia, że towary wypełniają normy uchwalone przez Rosję. Region, na którym obowiązuje, to nie sama Rosja. certyfikacja jest uznawana również w Kazachstanie, Gruzji i na Białorusi. Duża część biznesmenów ma wrażenie, że zdobywając certyfikat ISO, załatwianie innej certyfikacji nie jest potrzebne. Są w błędzie. W FR i w trzech stowarzyszonych państwach uznaje się jedynie certyfikaty gost (rzetelne opracowanie).

Certyfikacja dla Rosji jest nieodzowna w wielu przypadkach. Obowiązujący wykaz dóbr, które wymagają certyfikacji, można znaleźć w sieci. Reguły się czasem zmieniają. Certyfikat Gost można otrzymać na jedną partię towaru. Jeśli zakładasz dłuższą wymianę towarową, możesz ubiegać się również o certyfikaty Gost na czasową produkcję (ważność trzy lata) albo na fabrykę.

Powiem wprost, otrzymanie dokumentu tego gatunku, co Certyfikacja Gost-R, kosztuje wiele trudu. Stąd zalecam skorzystać z dostępnych w sieci firm, specjalizujących się w tej kwestie. Zanim zdecydujesz się na pomoc z zewnątrz, upewnij się, czy towar, jaki pragniesz wwieźć na rynek Federacji Rosyjskiej, znajduje się na rozpisce.