Perspektywy znalezienia zatrudnienia wniedużych polskichmiastach na konkretnych przykładach

Niemała ilość absolwentów, po zakończeniu edukacji, pragnie pozostać w mieście swoich studiów. Jest tak najczęściej w przypadku dużych miejskich centrów studenckich, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Katowice czy Gdańsk. Tam bowiem, aktywnie rozwijające się korporacje chętnie zatrudniają młodych, utalentowanych ludzi. Nieliczni jednakże, powodowani sentymentem za rodzinną miejscowością,powracają do niej. Na przykładzie czterech niedużych miejscowości zróżnych regionów naszego kraju, postanowiliśmy sprawdzić, w jakiej dziedzinie zatrudnienia może zdobyćteoretyczny absolwent.

agencja pracy

Autor: EU-OSHA
Źródło: http://www.flickr.com
Lubin leżący w obrębie dolnośląskim jest miejscem funkcjonowania grupy kapitałowej, będącej jednym znajwiększych na świecie producentów miedzi i srebra (praca Lubin). Dlatego praca w mieście Lubin dostępna będzie przede wszystkim dla absolwentów kierunków ścisłych. Oferty pracy w miejscu Tczew,umiejscowionym w obrębie pomorskim, wiążą się przede wszystkim z krajoznawstwem. Oferty pracy na terenie miejscowości Tczew wiążą się zwłaszcza z popularyzacją rejonu pomorskiego, wobec tego zamieszkanie w tych okolicach przynosi możliwość na wspaniałą posadę absolwentom takich wydziałów jak turystyka i rekreacja, hotelarstwo czy administracja .

Natomiast Ostrowiec Świętokrzyski jest obszarem przemysłu hutniczego, dlatego też oferty pracy z tego terenu Polski dotyczą zwłaszcza hutnictwa. Jednak, ze względu na drobną przedsiębiorczość, jaka powoli coraz dynamiczniej podbija Ostrowiec Świętokrzyski, oferty pracy tu są ukierunkowane tak do absolwentów fakultetów technicznych, jak i administracyjnych bądź społecznych. Nowa Sól, miejscowość w regionie lubuskim, specjalizuje się w dziedzinie budowlanej, metalowej, maszynowej, elektrotechnicznej, spożywczej, motoryzacyjnej i elektronicznej .

Pomimo, że stopa bezrobocia jest niemała, różnorakość, mieszczących się tu zakładów, uefektywnia znalezienie pracy w wielu branżach. Lubin, Tczew, Ostrowiec Świętokrzyski oraz Nowa Sól to zaledwie przykłady mniejszych miast na mapie naszego kraju, które dają co prawda dużo mniej opcji niż wielkie studenckie centra, a jednak dają szansę na ciekawą posadę po danych kierunkach studiów. Jeżeli więc masz sentyment do rodzinnej okolicy, może należy zastanowić się, jaki zawód pozwoliłby ci wrócić do niej po zakończeniu nauki bez strachu o przyszłość.