Przykładowe zastosowanie szczotek listwowych, najważniejsze ich parametry i materiały wykorzystywane do wyrobu.

Dużej części osób szczotki będą się kojarzyć z najróżniejszymi zmiotkami, jakie wykorzystuje się w domach i zakładach pracy. Jednak różne modele szczotek stosuje się również w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach, w których pełnią one bardzo ważną rolę.

Tak naprawdę szczotki używane do izolowania mają podobną funkcjonalność, jak inne rodzaje uszczelek, z tym że użycie sztucznych włosów powoduje, że w niejednym przypadku dużo lepiej będą się sprawdzać niż tradycyjne uszczelki. Stosowanym najczęściej rodzajem szczotek w różnych gałęziach przemysłu są szczotki listwowe, z reguły one mają plastikową, drewnianą lub metalową oprawę i włosie o odpowiedniej długości. Tego typu szczotki znajdują zastosowanie przykładowo przy uszczelnianiu różnych przestrzeni, są to między innymi meble, ruchome schody czy drzwi wind. Często sięga po nie także przemysł, różne typy szczotek przykładowo można znaleźć przy maszynach drzewnych, włókienniczych, narzędziowych czy spożywczych.

szczotka do fug

Autor: Gardena
Źródło: Gardena

Szczotki listwowe produkuje się z bardzo różnych surowców. Oprawa zrobiona być może z metalu, plastiku czy drewna, rodzaj materiału będzie przede wszystkim uzależniony od tego, w jakich warunkach będzie pracować cała szczotka. Jeśli w miejscu pracy ergonomia koncepcyjna występują czynniki chemiczne albo wilgoć, to wówczas trzeba zastosować szczotki wykonane z tworzyw odpornych na działanie takich czynników. Podobnie sprawa ma miejsce z włosami szczotki, obecnie najczęściej stosowane są do jego wytwarzania różne rodzaje sztucznych tworzyw, jeżeli się je należycie dopasuje, to całe szczotki będą mogły stosunkowo długo służyć.

Firmy które się zajmują produkcją tego typu szczotek przeważnie wykonują je dokładnie według wymagań swoich klientów. Do uzgodnienia więc będzie rodzaj zastosowanego materiału, długość i grubość włosia, a także grubość oprawy. Jest to niezbędne, bo często takie szczotki używane są w nietypowych maszynach i urządzeniach. W nich nie da się zastosować dostępnych powszechnie szczotek, więc niezbędne jest ich produkowanie ściśle według wymagań.