Rozwój technologi szansą dla społeczeństwa, wzrost znaczenia druku w rozmaitych dziecinach życia.

Za przeszłością druku stoi przede wszystkim ochota zachowania słów, które mają ustrzec od zapomnienia daną ideę bądź twórczość. To co ktoś, kiedyś wymyślił odeszło w niepamięć, no chyba że zostało odnotowane.

drukowanie książek

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest druk? To nic innego jak odwzorowanie wizerunek na podłoże drukowe przy zastosowaniu emulsji drukowej. Teraz możemy dostrzec że pojęcie to kryje w sobie przeróżne wzory powielania tekstu i obrazu.

Jeśli spodobał Ci się prezentowany materiał, to z pewnością zainteresują Cię też przydatne materiały, które znajdziesz tutaj – one wciągną Cię zupełnie.

Możemy to wykonywać przy użyciu powszechnych metod np. maszyny drukarskiej lub skorzystać z znaczniej nowoczesnych takich jak drukarki czy plotery. Dziś przez to pojęcie rozumiemy wydruk na skalę wytwórczą dzięki umieszczanych do drukarń technik komputerowych czy też technikę taką jak druk cyfrowy. Jednak zanim cywilizacja wprowadziła druk, ludzie musieli powielać podręczniki ręcznie.

Według prób historia druku zaczęła się w Babilonie. To tam wypalano tekst i obrazy w glinianych tablicach. Następnie był papirus w Egipcie, a później tkaniny. Jednakże my skupmy się na właściwą historią. Stosowanie druku w praktyce jest dosyć młode. Za narodziny uważa się wynalezienie urządzenia Gutenberga, a nie co jak niektórzy sądzą, testy drukarskie za czasów Starożytnych Chin. Jeśli chodzi o pierwszą metodę poligraficzną, to był to Estempaż. Polegała na robieniu odbitek spośród napisów wyrytych w kamieniu. Jednak przedmiot, który zasługuje na miano produktu poligraficznego, to odbitka drzeworytnicza, stworzona w Chinach. Zobacz więcej: dowiedz się więcej.

papier

Autor: grace_kat
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego czasu możemy mówić o sprawnym kopiowaniu treści – zarówno obrazowych jak i tekstowych. Widzimy jednak, że dzieje druku nierozerwalnie łączy się z historią papieru, gdyż niezbędny był materiał na którym sprawnie i starannie wysychała farba drukarska. Pierwsze pojedyncze czcionki wykorzystano w Chinach. Najstarszy powielona treść wywodzi się z VII w n.e. i jest to buddyjski zwój z Dalekiego Wschodu. Jeśli chodzi o najstarszy polski egzemplarz to jest to terminarz astronomiczny na rok 1474 Kaspera Straube’a. Ciekawostki dotyczące druku, czyli m.in. nowatorskie czcionki, to pochodziły one najczęściej z państw arabskich. Od tamtego momentu w historii druku nadszedł nowy epoka, który wprowadził nowe technologie.

Obecnie druk książek unowocześniły komputery. Możemy znaleźć substytuty takie jak e-booki. Jednakże druk to bezapelacyjnie jeden z istotnych wynalazków naszej cywilizacji. Bez niego świat na pewno byłby uboższy.