Rynek usług prawniczych – zakres usług i wynagrodzenie adwokatów w Polsce

Każdy może się znaleźć w sytuacji, w której przydatna będzie pomoc prawna. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i czym podyktowane są ceny za usługi prawnicze. Kancelarie prawne posiadają różnorodną ofertę, gdyż najczęściej jest to kompletny zakres usług, wykonywanych zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla firm. Jeśli chodzi o usługi, jakie wykonują adwokaci Rzeszów zapewnia w głównej mierze doradztwo prawne, reprezentowanie klientów przed policją i prokuraturą oraz sądami w sprawach o różnej wadze.

adwokat

Autor: mikytex
Źródło: http://www.flickr.com
Adwokaci pomagają także m. in. w uzyskaniu odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach, ofiar błędów w sztuce lekarskiej i innych uchybień w stosunku do pokrzywdzonych, z racji których możemy się ubiegać o odszkodowania. Oprócz klientów indywidualnych, adwokaci świadczą usługi dla firm i instytucji, które opierają się na doradztwie i obsłudze pod względem prawnym, zarówno w działaniach na terenie naszego państwa, jak i poza nim. Pomoc w prowadzeniu działalności, opiera się w głównej mierze na tym, by pilotować pod względem prawnym podpisywane umowy, transakcje, sporządzać opinie prawne dotyczące aspektów funkcjonowania podmiotów, badać przestrzeganie kodeksu pracy, prowadzić negocjacje oraz reprezentować klienta w procesie pozyskiwania zaległych należności finansowych.

Wynagrodzenie adwokata za wykonanie obowiązków może mieć różne formy. Wpisując w wyszukiwarkę “adwokaci Rzeszów” znajdziemy między innymi tych, którzy rozliczają się z klientami na podstawie indywidualnych umów – Roczniak i Tokarczyk – polecani adwokaci. Wynagrodzenie adwokata może być uzależnione od rodzaju sprawy, włożonego w nią trudu oraz czasu na przygotowanie dokumentacji i innych koniecznych czynności. Wpłata może być określona z góry, ustalona jako wynagrodzenie za czas poświęcony sprawie, czy jako ryczałt.

Wszystko zależy od rodzaju współpracy. Inny może być sposób rozliczeń w przypadku osób prywatnych, inny w przypadku przedsiębiorstw i innych instytucji, korzystających w sposób ciągły z usług adwokackich (szczegóły: Roczniak i Tokarczyk). Adwokat może się także umówić z klientem na zapłatę za usługi, która jest zależna od rezultatów w określonej sprawie.

Jeżeli zaintrygował Cię prezentowany artykuł, przeczytaj koniecznie ten świeży tekst – on również jest warty uwagi, więc z pewnością się nie rozczarujesz!

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28. 02. 2015 roku określa opłaty minimalne, jakie powinny zostać uiszczone za pomoc prawną, również taką, która przyznawana jest z urzędu.