Studia to nie zabawa, to jazda bez trzymanki, która w rezultacie zaprowadzi cię nie wiadomo dokąd

Kończąc szkołę średnią, co wiąże się z męczarnią nad kartami maturalnymi i produktami ubocznymi po nieprzespanych nocach, nadchodzi następny etap w życiu, nad którym powinieneś się zastanowić. Wymagają tego od ciebie rodzice, dziadkowie oraz może nawet ciocie z wujkami, jednak często zdarza się, że tak w rzeczywistości nie wiesz w dalszym ciągu co w życiu chcesz robić i pierwszy strzał może okazać się niecelny.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim hamują nas przedmioty typowane na egzamin maturalny, z tej przyczyny lepiej już wcześniej zacząć zastanawiać się jaka strefa nauki nas interesuje. Jest to nie lada wyzwanie, szczególnie, że ostatnio popularne stały się kierunki sprofilowane, jednak nie zawsze dają nam dobrą pracę, przynajmniej w Polsce. Niezaprzeczalnie najbardziej pewne są kierunki techniczne, nauki ścisłe, czy specjalności inżynierskie. Jednak, uznaniem cieszy się także bez zmian prawo. Przez ostatnie kilka lat liczba osób uczęszczających na ten kierunek wysoce wzrosła. Teorii, opinii oraz rad co do odpowiedniej decyzji jest tyle, ilu zainteresowanych. Mimo wszystko ważne jest, ażeby wykonywać, co się lubi. Toteż, jeśli ktoś chce

grupa prawników

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

zostać kucharzem w Gdyni, niech nim będzie, finansista w Zielonej Górze nie jest złym wyborem, ważne tylko na ile odpowiedzialnym, natomiast prawnik częstochowa w Krakowie niewątpliwie należy do chodliwych zawodów.

Bardzo pasjonuje Cię poruszana w tym artykule problematyka? Jeśli tak, to ponadto kliknij ten odnośnik i zdobądź pomocne info!

Jestem humanistą

Humanistom ciężej jest znaleźć godną pracę po studiach, jednakże są pewne nisze, w których powinni sobie poradzić. Z dokonanych sondaży wynika, iż studenci kończący filologię czeską, kulturoznawstwo, lingwistykę, czy muzykologię zdobyli pracę natychmiast po obronie.

Ilustruje to na ile jest istotny kierunek, a na ile specjalizacja. Dla przykładu, prawnik w Krakowie to chleb powszedni, ale prawnik ze specjalnością prawo wojskowe to już nieczęsty przypadek.

Nowe perspektywy

Powinno się również skierować uwagę na świeżo otwierane kierunki. Wiele z nich tworzonych jest z myślą o wymaganiach ulegającego zmianie rynku pracy. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej proponuje geoinformatykę i fizykochemię, z kolei Uniwersytet Łódzki lingwistykę dla biznesu. Liczy się innowacyjność, więc chociaż nie ma gwarancji powodzenia, opłaca się dokonać pogłębionych obserwacji czekających na nas szans.