Toaleta publiczna: jak odpowiednio wyposażyć takie miejsca

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzą się z niezbyt przyjemnym zapachem i niezachowaniem higieny. To także toalety w szkole, pracownicze, w galeriach handlowych itp. Muszą być one prawidłowo dopasowane do odmiennego typu odbiorcy i spełniać wszystkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażyć takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Po pierwsze należy szczegółowo określić dla kogo będzie przeznaczana toaleta, gdyż – co oczywiste – zupełnie odmiennie będzie to prezentować się w przypadku kobiet, mężczyzn czy dzieci, niepełnosprawnych. Warto także sprawdzić, które akcesoria są nam naprawdę potrzebne, a które możemy traktować jako dodatek. Najgorszym typem toalet publicznych są te pachnące nieprzyjemnie, dodatkowo z zalaną podłogą, w której nie znajdziemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takich momentach często w ogóle rezygnujemy z korzystania. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby toaleta była w pełni wyposażona, miała prawidłową wentylację i przede wszystkim nie była mokra, a jej stan ciągle kontrolowany.

Po pierwsze warto zadbać, aby miejsce to było odpowiednio oznakowane. Osoba, która chce z niego skorzystać nie powinna mieć problemów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Poza tym warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie oślepi użytkowników i nie będzie sprawiać wrażenia, że miejsce nie jest czyste. W niektórych przypadkach warto wyposażyć tego typu miejsca w lampy owadobójcze – polecana firma ze środkami owadobójczymi i wyposażeniem publicznych łazienek Impeco. Może to stać się bardzo przydatne, w szczególności, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Ważne są również odpowiednie materiały na podłodze czy ścianach.

Szukasz może kolejnych idei wiążących się z poruszanym w tym wpisie tematem? Jest na to świetna metoda: kliknij tu oraz przeczytaj więcej w tekście!

Muszą sprawiać, że ryzyko upadku będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciwko drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrach naprzeciwko wejścia.

Przedstawione tu informacje zainspirowały Cię tak bardzo, że chcesz przeczytać więcej? Namawiamy zatem do następnej strony. Tam oczekuje kompleksowe objaśnienie (http://kohut-kamien.pl/).

Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Dobre jest także jeśli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonać bezdotykowo, np. spłukiwać WC lub myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy lepiej. Kiedy korzystamy z suszarki do rąk, warto zainstalować jeszcze dozownik z ręcznikami papierowymi, który może stać się bardzo przydatny podczas awarii. Konieczne są również oczywiście kosze na odpadki, dozowniki na mydło w płynie i środki do dezynfekcji. Perfekcyjnie wyposażona toaleta powinna posiadać również uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki przystosowane do wzrostu dzieci czy stanowisko do przewijania maluchów. Wtedy jesteśmy przygotowani na każdą możliwość.Należy bardzo dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich skorzystają oczekują zachowania higieny. Powinniśmy pamiętać właśnie przede wszystkim o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.