Urodzenie potomka to najpiękniejszy dzień i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Jakiś czas temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.
Niejedna matka powie, że pierwszy rok smyka bywa najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to okres, kiedy niemowlak najbardziej potrzebuje jej miłości oraz obecności. I nie chodzi wyłącznie o karmienie oraz przebieranie, ale o budowanie się silnej więzi, która może zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już tylko o swym bobasku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, by wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego brzdąca.

Jeżeli opisywana sprawa jest dla Ciebie absorbująca, sprawdź oprócz tego więcej szczegółów notariusz wrocław rynek tu – te informacje również nie mogą pozostać pominięte.

Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być również niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które wynosi obecnie 2250 zł. Zatem w najczarniejszym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało kto w obecnych czasach zarabia najniższą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez kłopotu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dziś możemy także ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych programów.