W czym nam pomoże biuro księgowe?

Każdy właściciel firmy staje na początku swojej biznesowej przygody przed pytaniem – jak prowadzić księgowość? W naszym kraju możemy wykorzystać trzy scenariusze: korzystamy z usług księgowego, posiłkujemy się usługami biura rachunkowego bądź też (co jest najbardziej czasochłonne) zajmujemy się tym we własnym zakresie. Wybranie właściwego rozwiązania jest bardzo ważną kwestią w perspektywie prowadzenia własnej firmy.

księgowość

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Co jednak składa się na pojęcie księgowości w kontekście posiadania własnego biznesu? Najprościej rzecz ujmując, księgowość (księgowość Gdynia) to zbiór działań, których jest zobowiązany wykonać dany przedsiębiorca w ramach zobowiązań w stosunku do organów państwa. Do tego zakresu zaliczamy oczywiście podatki, obowiązkową dokumentację powiązaną z ZUS itd.. Najmniej kosztownym rozwiązaniem administrowaniem własną księgowością jest oczywiście samodzielne prowadzenie przychodów, wydatków przy użyciu KPiR. Jest to opcja wyjątkowo atrakcyjna dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Biorąc jednak pod rozwagę tę kwestię, trzeba rozważyć plusy i minusy. Bezsporną dogodnością jest brak opłat prowadzenia rachunkowości, pełna wiedza co do finansów swojego biznesu. Niestety, ta droga wymaga od nas dużej konsekwencji i systematyczności ale w szczególności – czasu. Należy zauważyć, iż liczba zobowiązań związanych z samodzielnym prowadzeniem księgowości jest zależna od kategorii jak i charakterystyki funkcjonującej działalności. Jeżeli chcemy natomiast oddelegować te aktywności, możemy pomyśleć o zatrudnieniu księgowego. Jest to jednak przeważnie możliwość najdroższa i zarezerwowana bardziej dla większych podmiotów gospodarczych. Przy takim rozwiązaniu, sprawami rachunkowymi zajmuje konkretna osoba, która administruje wszystkimi sprawami powiązanymi z księgowością naszej firmy.

księgowa

Autor: NATO E-3A Component
Źródło: http://www.flickr.com
Najkorzystniejszym rozwiązaniem (rozważając za i przeciw) stanowi skorzystanie z usług biura rachunkowego. Przy takiej współpracy całość naszych spraw księgowych jest procesowana przez odpowiednich zespół. Na rynku jest dostępnych sporo instytucji oferujących takie usługi. Jeżeli szukamy pomocy na obszarze np. miasta Olsztyna z asystą przychodzi nam Internet – wystarczy wpisać frazę “biuro rachunkowe Olsztyn” czy też “usługi księgowe Olsztyn” a dostaniemy niemalże pełną listę biur oferujących pomoc w obrębie finansów i księgowości – .