W jaki sposób nasze prawo ochrania klientów przed nieuczciwymi praktykami właścicieli sklepów internetowych

Przedsiębiorca gdy sprzeda swoim klientom jakieś towary albo usługi będzie z nimi zawierał jakąś umowę. W niektórych przypadkach umowa taka ma formę papierową, są na niej wyszczególnione wszystkie istotne postanowienia i ograniczenia. Lecz w przypadku normalnej sprzedaży z reguły się takich umów nie spisuje, więc w takiej sytuacji obowiązuje regulamin sklepu, w którym były zakupy.

Podpisywanie umowy

Autor: Dan Moyle
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku sklepów internetowych taki regulamin musi być widoczny na stronie tego sklepu, jeśli go nie będzie, to właściciel popełnia wykroczenie. W przypadku handlu w sieci istotna jest także polityka prywatności, informacje o gromadzeniu i obrabianiu danych osobowych również powinny być ściśle określone. Jednak nawet jeżeli na stronie sklepu obie te informacje się znajdą, to bynajmniej to nie oznacza, że już wszystko jest w porządku (dodatkowe informacje o polityce prywatności). W praktyce właściciele firm nagminnie wprowadzają zapisy, które zdecydowanie są dla nich korzystniejsze, a zdecydowanie gorzej traktują klientów, którzy chcieliby tam robić zakupy.

Szczęśliwie prawo w naszym kraju ogranicza coraz bardziej tego typu samowole właścicieli firm, po fali kontroli i sporej liczbie kar pokusy na łamanie w świadomy sposób zasad handlu zmalały dość sporo. Jednak ze względu na ogromną ilość zapisów, które się mogą pojawić ciężko jest samodzielnie sprawdzić, czy wszystko co zawiera regulamin jest dobre. Dlatego też bardzo przydatny dla internetowych sklepów, lecz również innych serwisów oferujących różnego rodzaju usługi, jest klauzule niedozwolone rejestr (więcej tutaj: ). Tam są publikowane wszystkie odkryte zapisy i klauzule, jakie uznano za nielegalne.

Chcesz pogłębić swą wiedzę z tego tematu? Chcemy pomóc. Trzeba przejść na następną witrynę i tam dowiedz się więcej tłumacz przysięgły języka ukraińskiego warszawa wiadomości.

Przedsiębiorcy chcąc mieć pewność, że ich regulamin jest dobry, powinni skontrolować jego zapisy także z tym rejestrem. Jeśli wyjdzie, że jakiś zapis został już uznany za nielegalny, to najlepiej zmienić go tak szybko jak się da. Jeżeli zapis taki zostanie wykryty przez któregoś z kupujących, to właściciel sklepu może przez to zostać ukarany pokaźną karą finansową.