W jaki sposób w ogóle zbudowane są opony? Na czym to polega? Czemu jest tak ważne, aby wybrać dobre modele?

Opona jest tym elementem samochodu, który wchodzi w bezpośredni kontakt z powierzchnią. Bezwypadkowa i bezproblemowa jazda dostosowana do panujących na drodze warunków, w głównej mierze zależy rzeczywiście od jakości i doboru właściwych opon. Nad ich wyglądem zazwyczaj się nie zastanawiamy, ale ta wiedza jest przydatna, zwłaszcza że każdy składnik opony oraz jego wykonanie decyduje o jej walorach użytkowych.

koła

Autor: iStock
Źródło: iStock
Podstawowe elementy każdej opony to: bieżnik, osnowa, opasanie i stopka. Pierwsza z wymienionych rzeczy bezpośrednio styka się z powierzchnią drogi, jego jakość jest o tyle istotna, że odpowiada za przyczepność z podłożem. Inaczej wygląda rzeźba bieżnika w każdym z rodzajów opon: opony na zimę dobre do jazdy po śniegu i powierzchniach, na których łatwo wpaść w poślizg będą całkiem inaczej ukształtowane od bieżników w oponach sportowych albo na lato (Hurtopony). Osnową nazywamy warstwy tzw. kordu, to znaczy specjalnego włókna, często z wiskozy lub poliamidowego. Te części układane są różnie zależnie od zastosowania opony. Osnowa to warstwa wzmacniającą konstrukcję opony.

Następnym elementem, również zrobionym z paru warstw kordu, jest tzw. opasanie, to płótno ułożone na obwodzie opony, jego celem jest usztywnienie strony czołowej opony i utrzymanie kształtu jest to zabezpieczenie przed zmianą kształtu pod wpływem sił oddziałowujących na oponę w czasie jej użytkowania. I wreszcie strona opony, przylegająca do felgi, zwana jest stopką . Robi się ją z metalowych części wzmacniających. Stopka jest miejscem o tyle ważnym, że odpowiada za właściwe utrzymanie opony na feldze. http://hurtopony.pl/kontakt.html

Wybór opony do naszego auta jest zależny rzecz jasna różnych rzeczy. Najważniejsza jest pora roku, wiadomo bowiem, że w zimę nie można przemieszczać się na oponach typu letniego. Podobnie lepiej w lecie zamienić opony z zimowych na letnie. Wiele osób tego nie robi twierdząc, że nie ma po co. A w rzeczywistości rzecz jest ważna, gdyż opony zimowe reagują odmiennie na śnieg, a inaczej na parującą od gorąca nawierzchnię. Dużo ludzi stosuje również opony uniwersalne, ale jednakże jest to nienajlepszy pomysł. Jeżeli bardzo chcemy musimy zakupić bardziej solidne opony tego rodzaju.