W jaki sposób zacząć inwestować, aby nie stracić? O jakiego rodzaju regułach powinniśmy pamiętać przez cały czas?

Jest wiele sposobów, żeby polepszyć swoje życie, natomiast nierzadko zamiast z nich skorzystać wolimy zadowalać się marnymi rozwiązaniami. Podczas gdy, by zacząć coś interesującego w życiu powinniśmy pomyśleć chociażby o interesującym kursie, który pomoże nam dostać lepszą pracę. Takim kursem jest dajmy na to cisco kurs. Inne rozwiązania są równie ciekawe, a najbardziej popularnym jest rozpoczęcie inwestowania. Jak zacząć, aby osiągnąć wymierne rezultaty?

Giełda w Tokio

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Przed zainwestowaniem w fundusz najlepiej ustalić czas, a następnie określić cele, które chcemy osiągnąć. Jeśli za jakiś czas będziemy potrzebować gotówki to najlepiej wybrać fundusze bezpieczne, czyli będą to fundusze obligacyjne. Jak natomiast mamy w planach długoterminowe ulokowanie pieniędzy najlepiej wybrać bardziej ryzykowne produkty, czyli fundusze akcyjne albo towarowe. Najlepsza szkoła inwestowania to bez wątpienia sprawdzenie jednego, jak również drugiego typu funduszy, lecz oczywiście z głową – rozwijaj się z Comparic: http://comparic.pl/szkolenia/kalendarz-szkolen/ (http://comparic.pl/szkolenia/kalendarz-szkolen/).

W dalszej kolejności najlepiej zapoznać się z typem oraz profilem funduszu, w jaki chcemy inwestować. Warto poznać jego strategię zarządzania, opłaty, a również skuteczność zarządzających. Tego typu wiedza powinna rodzić zaufanie, tak naprawdę inwestujemy tam nasze pieniądze. Powinniśmy systematycznie sprawdzać wyniki, a potem porównywać je na tle konkurencji. Zbytnio duże odchylenia są sygnałem ostrzegawczym o jakiś ważnych zmianach albo błędach.

Koniecznie należy dostosować rodzaj funduszu do ryzyka. W takim celu musimy sprawdzić, ile wynosiły w przeszłości większe procentowe spadki wyceny od szczytu dołka w wybranym funduszu. To może nam uświadomić, że możliwe są identyczne zdarzenia. Amortyzujmy ryzyko przy pomocy dywersyfikacji portfela.

Co to znaczy? Zamiast wrzucać wszystkie środki do jednego funduszu dobrze jest podzielić je na części i wydać na zakup jednostek różnych funduszy. Pamiętajmy jednocześnie, że występujące w przeszłości wysokie stopy zwrotu funduszu nie dają gwarancji takich samych wyników w przyszłości. A to z tego powodu, iż rynki potrafią być zmienne i kapryśne, zaś zachowania inwestorów nieprzewidywalne. Fundusz, który przoduje w danym roku, w następnym już może plasować się na szarym końcu, zwłaszcza jak wewnątrz niego pojawią się zmiany – zarządzających lub polityki inwestycyjnej.