W przypadku, jeżeli przytrafi ci się uraz lub ból kręgosłupa, musisz umówić się z doktorem

Kręgosłup to podstawa człowieka, która pozwala trzymać mu się w pionie i wykonywać różne czynności. Każdego dnia bywa on poważnie obciążany przez różne ruchy czy ciężkie ładunki. Źle wpływa nań nieprawidłowa postawa przy chodzeniu oraz siedzeniu, szkodzić potrafi także źle dopasowany materac. Istnieje dużo różnorakich chorób kręgosłupa, w każdym przypadku należy reagować właściwie wcześnie, by zachować optymalną sprawność.

Zabolało? Udaj się do specjalisty

Każdemu czasami przydarzy się ból pleców, wystarczy za szybko się schylić, podnieść coś ciężkawego albo spać w niekomfortowej pozycji. Bóle pleców czasami są związane właśnie z chorobami różnych odcinków kręgosłupa, więc kiedy się powtórzą lub okazują się bardzo silne, trzeba skonsultować dolegliwości z doktorem. Należy wpierw udać się do lekarza rodzinnego, a następnie wziąć skierowanie do specjalisty. W przypadku bólu lub urazów kręgosłupa optymalnie sprawdza się ortopeda. Nie warto czekać z tą wizytą, gdyż urazy oraz dolegliwości kręgosłupa znacząco uprzykrzają codzienne życie, jak również okazują się niesamowicie nieprzyjemne.

lekarz

Należy rozpocząć odpowiednie leczenie

Skuteczne leczenie kręgosłupa kraków może przybierać bardzo różne formy. Niejednokrotnie specjalista zbiera wywiad, dokonuje oględzin oraz zaleca szerszą diagnostykę z prześwietleniem na czele. W niektórych wypadkach diagnostyka bywa poszerzona o konsultacje innych specjalistów, przykładowo neurologa. Obraz uzyskany z prześwietlenia pomaga ocenić formę kręgosłupa oraz podejmować kolejne kroki. Należy pamiętać, że w przypadku kręgosłupa rozwijać mogą się zróżnicowane schorzenia, sposób postępowania oraz leczenia jest więc uzależniony od danego przypadku. Nie warto podejmować działań na swój rachunek.Czasami nieodzowna staje się rehabilitacja

W przypadku schorzeń kręgosłupa powszechnym zaleceniem jest rehabilitacja. Zabiegi rehabilitacyjne w przypadku kręgosłupa okazują się bardzo zróżnicowane i dokładnie dostosowywane do danych potrzeb pacjenta. Bardzo często pacjenci bywają poddawani procesom fizjoterapii, otrzymują także skierowania na masaże. W licznych przypadkach pomocne są zajęcia na basenie, gdyż woda bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup. Pewne schorzenia mogą wymagać przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Powiązany artykuł: rehabilitacja nowa huta