Zalety elektrod używanych do mierzenia ph. Co należy wiedzieć na ten temat?

Pomiar ph odgrywa istotną rolę nie tylko w wielu procesach przebiegających w ludzkim organizmie. Jest on również ważny w produkcji i wielu innych procesach. Nic więc dziwnego, że elektrody do pomiaru ph cieszą się dużą popularnością wśród pracowników laboratorium.
Co prawda, nie są to urządzenia tanie, ale przy zachowywaniu wszystkich zasad związanych z eksploatacją elektrod można bezpiecznie używać ich przez nawet kilka lat. W zasadzie każde laboratorium badawcze stosuje elektrody do pomiaru ph. Pomiar mętności i inne chemiczne metody, które służą wykonaniu pomiarów odczynu mieszaniny bądź produktu jest jednym z bardziej podstawowych zabiegów, jakie tylko można sobie wyobrazić w laboratorium hydrostatyczne sondy głębokości. Co prawda, zarazem w laboratoriach analitycznych, jak i przy wszelkich procesach tego rodzaju zabiegi stają się z roku na rok coraz bardziej zautomatyzowane, niemniej możemy spodziewać się, że elektrody do pomiaru ph jeszcze przez dłuższy czas będą wykorzystywane przez chemików.

Więcej na ten temat:

praca w laboratorium

Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com

To proste w budowie urządzenie sprawia, że można na przykład zadecydować o dopuszczeniu produktu do sprzedaży lub nie. Za pomocą tak zwanego ph – metru możemy również określić, czy osoba, która poddaje się badaniom ma płyny ustrojowe o prawidłowym odczynie czy też nie. Odchylenia pod tym względem mogą prowadzić do wykrycia rozmaitych chorób.

laboratorium

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Pomiar mętności  i odczynu badanej substancji jest niezwykle prosty, a czas przeprowadzania tego rodzaju badania jest bardzo krótki. Dzięki temu możemy w szybki sposób uzyskać pożądane rezultaty. Pomiar ph z udziałem elektrod ma sporo zalet, ale przede wszystkim czynnikiem decydującym o wyborze tej metody spośród innych możliwych metod analitycznych jest potwierdzona badaniami skuteczność i wiarygodność realizowanych pomiarów. Pomiar mętności jak też pomiar ph przy pomocy zwykle elektrody szklanej to jedne z częściej robionych rutynowo operacji w laboratorium chemicznym, bez względu od branży.

Może Cię również zainteresować – szczegóły pod adresem

Niestety, w chwili obecnej działa niewielu producentów takiego asortymentu, wobec czego ceny urządzeń stosowanych do pomiaru ph są zwykle wyższe i na zakupienie nowego, fachowego sprzętu stać tylko laboratoria znajdujące się w dobrej kondycji finansowej.