Zastosowanie stali Hardox

Stal, czyli stop żelaza z węglem, zależnie od ilości węgla bądź obecności innych pierwiastków, może mieć przeróżne własności fizyczne. Stąd jest to metal powszechnie używany w gospodarce. Atutami stali są między innymi jej wytrzymałość na zmiany temperatury i rozciąganie. Szeroko wykorzystywana jest ona w budownictwie. Przykładem jest konstrukcyjna stal Hardrox. Elementy stworzone z tego typu stali służą m.in. jako części zbrojenia budynków.

Gięcie profili stalowych

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Bez zastosowania stali nie byłyby one tak solidne i bezpieczne, nie mogłyby znosić dużych obciążeń. Nie dałoby się dla przykładu konstruować wielkich budowli ani stawiać hal fabrycznych jakie muszą nierzadko wytrzymać bardzo duże obciążenia związane z ciężarem machin, lub napięcia powodowane drganiami. Wykorzystanie stali nastręcza nadania jej różnych postaci. Sposobów przydawania kształtu elementom stalowym jest sporo, dla przykładu może to być cięcie laserem. Czasami jednak proces technologiczny wymaga, aby element jaki chcemy formować nie był rozcinany. Z pomocą wtedy nadchodzi nam gięcie stali.

Może się ono odbyć na ciepło bądź na zimno lub na ciepło. Przykładem gięcia stali jest walcowanie, czyli nadawanie kawałkowi blachy odpowiedniego układu przez wywieranie nacisku prasą lub walcem. Inną metodą zmiany kształtu stali będzie klasyczne kucie. Proces tenże stosowano niegdyś w produkcji mieczy , bądź po prostu do robienia podków oraz innych przedmiotów użytkowych.

Dziś stosuje się i inne metody na obrabianie stopów żelaza. W przemyśle samochodowym gięcie (http://www.hmlnosewicz.pl/pl/uslugi/giecie-blach-i-stali < naciśnij tę zakładkę) stali przeprowadza się metodą odciskania. Umożliwia to w łatwy sposób uzyskać bardzo złożone kształty dzięki zastosowaniu różnego rodzaju matryc. W ten sposób możemy wyprodukować seryjnie jednakowe części, co powoduje zmniejszenie kosztów wyrobów. Naturalnie w produkcji aut wykorzystywane jest również obkuwanie. Interesujące przykłady tutaj: .

stal

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com

Elementy formowane tą metodą to na przykład zawieszenie. Gięcie stali wykorzystywane jest również w wytwórczości przyrządów rolniczych. Do ich wyprodukowania wykorzystuje się najczęściej stal Hardox o podwyższonej wytrzymałości na ścieranie. Z takiej stali wytwarza się np. lemiesze oraz inne części do maszyn rolniczych.